Kolejna odsłona projektu Uniwersytetu Artystycznego, czyli nowa rzeźba na Placu Cyryla Ratajskiego

Od dziś na placu Cyryla Ratajskiego można oglądać nową nietypową rzeźbę. To kolejna odsłona projektu Uniwersytetu Artystycznego przy współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto i Miastem Poznań.

Projekt powstał z okazji 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ma na celu z jednej strony stworzenie miejsca w przestrzeni publicznej, w której młodzi twórcy mogą pokazywać swoje prace, a z drugiej zmianę oblicza placu Cyryla Ratajskiego poprzez “wyjście ze sztuką na ulicę”. Plenerowa Scena Postaw Twórczych pozwala na przekrojowe zaprezentowanie działalności artystycznej i dydaktycznej Wydziału Rzeźby UAP.

Prace studentów wykonywane są z żywic syntetycznych. Lekki i odporny na warunki pogodowe materiał pozwala “przetrwać” rzeźbom w nawet niesprzyjających, deszczowych i mroźnyh warunkach.

Prezentowane są cyklicznie, by wciąż zmieniać oblicze placu ukazując go w nowych odsłonach.

Mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć jego pierwszą odsłonę 5 listopada 2019 roku, kiedy to zaprezentowano kompozycję rzeźbiarską “Słowiki” autorstwa: Bartosza Ługowskiego – wydz. Rzeźby UAP, Wiktorii Łuszczewskiej – wydz. Rzeźby UAP, Aniki Naporowskiej – wydz. Rzeźby UAP, Ilony Turek – wydz. Rzeźby UAP, Antoniny Bąk – wydz. Architektury UAP. Ekspozycję uzupełniały „Studium aktu żeńskiego” autorstwa Aniki Naporowskiej z wydz. Rzeźby z UAP i „Studium aktu męskiego” autorstwa Piotra Owczarka z wydz. Rzeźby UAP.

Dziś pojawiła się nowa rzeźba będąca drugą odsłoną akcji. To praca studentów z Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Julii Szewczyk, Katarzyny Gliwy, Wiktora Tomaszewskiego, Pawła Gostomskiego i Roberta Brilla. Zarówno uczelnia i jej studenci jak i Miasto zachęcają poznaniaków do własnej interpretacji sztuki i jej umiejscowienia w przestrzeni miejskiej.

Nowe kompozycje pojawiają się co dwa miesiące.