Transport pomocy humanitarnej wyruszy dziś z Poznania do Libanu

Autor: A. Karczewska fot. Fundacja Redemptoris Missio
REKLAMA

Już dziś z Poznania wyruszy kolejny transport pomocy humanitarnej Fundacji Redemptoris Missio. Tym razem trafi ona do Libanu zmagającego się m.in. z problemami gospodarczymi, niestabilną sytuacją polityczną i ogromnymi problemami finansowymi w służbie zdrowia. Pomoc zostanie udzielona także przebywającym tam uchodźcom z ogarniętej wojną Syrii.

Jak informuje Fundacja, z prośbą o pomoc zwrócili się polscy żołnierze, którzy chcieliby rozdysponować pomoc wśród mieszkańców na południu Libanu.

„Szkoły, szpitale i inne instytucje nie są wystarczająco finansowane z rządu centralnego z powodu kryzysu finansowego i niestabilnej sytuacji politycznej. Przyczynia się to do pogłębiającego się ubóstwa wśród ludności cywilnej. Każda pomoc humanitarna jest tu na wagę złota. W publicznych placówkach leczniczych brakuje podstawowych artykułów medycznych. Potrzebne są artykuły szkolne dla dzieci uczęszczających do publicznych szkół szkolących na każdym poziomie kształcenia. Dodatkowo w naszym obszarze odpowiedzialności będzie udzielana pomoc medyczna syryjskim uchodźcom.”
ppor. Elżbieta Daszko z zespołu CIMIC PKW UNIFIL w Libanie


Od początku wojny w Syrii Liban przyjmuje bardzo dużą liczbę uchodźców, którzy szukają tam nie tylko schronienia, ale także domu, pracy, mieszkania i nowego życia. W niektórych regionach liczba Syryjczyków przewyższa liczbę Libańczyków. Wiąże się to z ogromnym problemem także w zakresie zapewnienia odpowiedniej ilości zasobów potrzebnych do przetrwania, takich jak np. woda. Niewystarczająco działa także system odprowadzania nieczystości, dla którego dodatkowe miliony mieszkańców są obciążeniem, często brakuje także energii elektrycznej. Aż 52% uchodźców i ok. 10% Libańczyków żyje w „skrajnej nędzy”, czyli za mniej niż 2,4 USD dziennie.

Transport pomocy humanitarnej wyruszy dziś o godzinie 9:30 z Poznania do agencji celnej w Koninie, a następnie na lotnisko wojskowe w Powidzu, skąd trafi do Libanu.

Znajdują się w nim środki opatrunkowe, środki czystości, a także przybory szkolne. Całość waży ponad tonę. Transport ma dotrzeć do Libanu już w środę, 15 stycznia, gdzie będzie rozdystrybuowany przez polskich żołnierzy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA