Po Poznańskim Czerwcu zorganizował wiec solidarności w Paryżu ostro krytykując komunizm. Albert Camus zostanie upamiętniony w Poznaniu?

Autor: A. Karczewska fot. wikimedia
REKLAMA

Po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca w 1956 roku zorganizował w Paryżu wiec solidarności z poznaniakami, w którym ostro skrytykował komunizm, apelując jednocześnie o pomoc dla mieszkańców Poznania. Teraz Albert Camus, pisarz i laureat Nagrody Nobla może zostać upamiętniony w stolicy Wielkopolski.

W lipcu 1956 roku, zaledwie dwa tygodnie po Poznańskim Czerwcu, Albert Camus zorganizował wiec solidarnościowy w Paryżu. Przybliżył zgromadzonym Francuzom, ale także turystom wydarzenia z 28 czerwca i bohaterskie i krwawo stłumione przez komunistyczne władze czyny poznaniaków. Jednocześnie ostro skrytykował komunizm i przemówienie premiera Cyrankiewicza, apelując o pomoc dla walczących z reżimem poznaniaków.

"Nie, system, gdzie robotnik musi wybierać między nędzą a śmiercią, nie jest systemem normalnym. I ci, którzy z bliska czy daleka, bez ogródek lub ostrożnie, rzucają kalumnie i krytykują męczenników Poznania – wykopują wyraźną przepaść, dzielącą ich od wspólnoty ludzi wolnych i bezczeszczą honor rewolucji, w której obronie jakoby stają."
Albert Camus, 12 lipca 1956 roku w ParyżuZ uwagi na fakt, że był to jeden z najgłośniejszych wówczas głosów solidarności z poznaniakami na świecie, a także to, że Alber Camus, autor m.in. „Dżumy” jest laureatem Nagrody Nobla, pojawiła się propozycja, by upamiętnić pisarza w Poznaniu. Wniosek w tej sprawie złożono w Urzędzie Miasta w połowie 2018 roku.

Kilka dni temu inicjatorzy stworzyli również petycję w tej sprawie, która dostępna jest online. Pomysł został dostrzeżony i popary m.in. przez Ambasadę Francji w Polsce, Instytut Filologii Romańskiej UAM i Polskie Stowarzyszenie Alberta Camusa.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Kultury i Nauki o poparcie projektu przez radnych zwrócił się Adam Suwart, syn uczestnika Poznańskiego Czerwca, a także Społeczny Opiekun Zabytków. Przewodniczący Komisji zadeklarował, że temat zostanie omówiony podczas najbliższej sesji Komisji z GEOPOZ-em.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA