28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

W całej Polsce i w kilkunastu krajach za granicą w niedzielę trwa 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niemal 120 tys. wolontariuszy zbiera pieniądze, które w tym roku mają zostać przekazane na polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Hasło tegorocznego finału to "Wiatr w żagle".

Gramy, robimy swoje, staramy się nikomu nie przeszkadzać. Celebrujmy to, cieszmy się tym
 mówił szef WOŚP Jerzy Owsiak w piątek podczas konferencji zapowiadającej 28. finał.

WOŚP w tym roku działa w 1760 sztabach. Sztaby i wolontariusze - których jest prawie 120 tys. - są w niemal każdym zakątku Polski.

Za granicą sztaby WOŚP powołano m.in. w Anglii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Belgii, USA i Australii. W tym ostatnim kraju WOŚP zbiera pieniądze na walkę z pożarami, które wybuchają tam od października zeszłego roku. "Poprosiłem ich, żeby zbierali pieniądze dla siebie - nie zmieni to oblicza tragedii, ale na pewno pomoże. Po koncercie Renaty Przemyk rozwiesimy wielką flagę Australii i odsłuchamy hymnu australijskiego. Pokażmy Australijczykom, że jesteśmy z nimi solidarni. Wiemy, że nie tylko mierzą się z żywiołem, ale będą musieli również odbudować swoje domy" - mówił Owsiak.

Wśród przedmiotów wystawionych na licytacje wspierające WOŚP są m.in. replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, kolacja z Robertem Lewandowskim, sukienka od Roksany Węgiel, kurtka, w której Bogusław Linda wystąpił w filmie Władysława Pasikowskiego "Psy".

Kulminacyjnym wydarzeniem finału jest co roku happening "Światełko do Nieba". W tym roku Owsiak zapowiedział, że nie będą to, jak wcześniej fajerwerki, lecz widowisko świetlne. Światełko rozpocznie się o godz. 20 z Gdańska, by potem przenieść się na pl. Bankowym w Warszawie, gdzie jest centrum stołecznego finału WOŚP.

Po północy zostaną podane wstępne wyniki tegorocznej zbiórki. Według danych organizatora w ciągu 27. Finałów WOŚP zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,1 mld zł.

W stolicy Wielkopolski zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak co roku na ulice miast wyjdą wolontariusze z puszkami, by ponownie kwestować na szczytny cel. Hasło 28. finału WOŚP to: "Wiatr w żagle". Środki zbierane będą dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Wydarzenie odbędzie się tym razem na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W programie poznańskiego finału WOŚP znalazło się wiele atrakcji. Hala nr 1 MTP zostanie podzielona na cztery strefy: warsztatową, sportową, animacyjną i zdrowia.

Międzynarodowe Targi Poznańskie (ul. Głogowska 8)

11:30 Honorowe rozpoczęcie turnieju szachowego (Hala nr 1, MTP)

12:00 Prezydencka jazda w ramach Rowerowego Zawrotu Głowy (Hala nr 2, MTP)
15:00-15:30 Licytacja przedmiotów przekazanych przez Prezydenta (Budynek PCC między pawilonem 1 a 2)
19:45-20:15 28. Finał WOŚP i światełko do nieba (scena główna, MTP)

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA