Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 28. Co przygotowano na poznański finał?

Autor: A. Karczewska fot. archiwum
REKLAMA

Już jutro, 12 stycznia, po raz 28. w historii odbędzie się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To największe wydarzenie charytatywne w Polsce, dzięki któremu co roku udaje się zebrać kilkadziesiąt milionów złotych, które zostaje przekazane na zakup sprzęty i wyposażenia medycznego. W tym roku Finał odbywa się pod hasłem "Wiatr w żagle".

Poznański 28. Finał WOŚP odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawiolnach 1 i 2 oraz w Poznań Congress Center. Co przygotowano dla poznaniaków?

Z pewnością nie będzie brakowało okazji do wsparcia Fundacji. Wolontariuszami na terenie MTP będą m.in. znani poznaniacy oraz przedstawiciele władz miejskich. Ci ostatni stworzyli własną rywalizację pod nazwą "Puszka Prezydenta". Jak wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, zwycięzcą zostanie osoba, której uda się zebrać najwięcej pieniędzy.

W pawilonie 1. na uczestników czekać będą cztery strefy: zdrowia, warsztatowa, sportowa i animacyjna. W każdej z nich przygotowano szereg atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Będzie to okazja m.in. do wykonania bezpłatnych badań i konsultacji ze specjalistami, wzięcia udziału w warsztatach z podstaw szycia, programowania czy pieczenia, wspólnej gry w hokeja, jazdy na rolkach, zobaczenia pokazów sztuk walki oraz relaksu przy dźwiękach muzyki lub wzięcia udziału w kolejnych animacjach.

W programie znalazły się także m.in. symulanta szachowa, którą rozpocznie Jacek Jaśkowiak oraz fragment spektaklu "Księga Dżungli" w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego.

W pawilonie 2. przygotowano m.in. maraton "Rowerowy Zawrót Głowy" organizowany przez Stowarzyszenie Rybczyński Team, który rozpocznie się o godzinei 8:00. Nie zabraknie również pokazów służb ratowniczych oraz nauki pierwszej pomocy. O swojej pasji opowiedzą też członkowie grup rekonstrukcyjnych: policyjnej oraz Legionu 501 (Gwiezdne Wojny). Tutaj także przygotowano dodatkowe atrakcje i animacje dla najmłodszych.

Na terenie MTP dostępne będą również food trucki, by uzupełnić spalone podczas korzystania z atrakcji kalorie.

W Poznań Congress Center odbywać się będą licytacje charytatywne. Wśród wystawionych przedmiotów znalazły się m.in. książka w gwarze poznańskiej z autografem Jacka Jaśkowiaka, miody z pierwszej miejskiej pasieki "Miód w sznupie" (zebrane z Cytadeli), koszulki z linii Wolne Miasto Poznań (3 wzory: Szacunek ponad wszystko, Poznańskiej dumy płomień, Cześć i chwała tolerancji) oraz plakat 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, październik 2016 r.) z autografami muzyków. Prezydent miasta przekazał również dwa egzemplarze książki "Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, Prezydentem Poznania" z dedykacją oraz książkę autorstwa Pawła Adamowicza "Gdańsk jako wspólnota" z dołączonym listem i życzeniami z grudnia 2018 r.

Tradycyjnie nie zabraknie również koncertów. Na Scenie Głównej zabawa z muzyką rozpocznie się o godzinie 12:30. Zagrają na niej: enis HIP HOP (godz. 12:45), Ten Numer To Kłopoty - coverowe rockowanie (godz. 13:15) i Camping Hill (godz. 14:15). O godz. 15:15 będzie można obejrzeć rewię Fabulous Anima, a o godz. 15:45 na scenie pojawi się najmłodsza gwiazda - Mika. O 16:00 zagra Golden Life, a po nim - Kwartet Proforma.

Z kolei o 17:00 na tej samej scenie przeprowadzona zostanie licytacja Złotego Serduszka - jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po licytacji zagra poznańska grupa Wolf Spider, a następnie - Chłopcy z Placu Broni.

O godzinie 20:00 rozpocznie się tradycyjne Światełko do Nieba, które jednak przybierze inną niż zwykle formę. Tym razem zamiast pokazu sztucznych ogni odbędzie się Tytka z Glancem.

"To światełko ekologiczne, przyjazne dla zwierząt, ciche, bezpieczne i ekonomiczne, każdy może w nim uczestniczyć. Wolontariusze będą rozdawać tytki, papierowe torebki z sercem WOŚP. Dokładnie o godzinie 20 każdy będzie mógł nałożyć ją na telefon z włączoną latarką."
Tamara Briańska, Sztab Ławica WOŚP

Po Światełku do Nieba na scenie zagra Modesta Pastiche.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA