To dla niej Automobilklub Wielkopolski zmienił nazwę. Klementyna Śliwińska będzie miała swój skwer w Poznaniu

Autor: A. Karczewska fot. Muzeum Historii Miasta Poznania
REKLAMA

To ona była pierwszą członkinią Automobilklubu Wielkopolskiego, który obecną nazwę zmienił na jej wniosek. Pierwotna sugerowała bowiem, że klub motoryzacyjny przeznaczony jest tylko dla mężczyzn. Przez lata brała udział w rajdach i zawodach. Klementyna Śliwińska, bo o niej mowa, ma mieć swój skwer w Poznaniu.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała wniosek o nadanie imienia Klementyny Śliwińskiej skwerowi u zbiegu ulic Hetmańskiej, 28 Czerwca 1956 roku i Traugutta. Pozytywnie na ten temat wypowiedziała się również Rada Osiedla Wilda. Projekt uchwały w tej sprawie powstał z inicjatywy społecznej. Teraz decyję w tej sprawie będą musieli podjąć miejscy radni podczas sesji Rady Miasta Poznania, jednak wiele wskazuje na to, że będzie to jedynie formalność.

Kim jest przyszła patronka skweru? Klementyna Śliwińska urodziła się w 1892 roku w Śmiglu. Już w 1913 roku jako pierwsza kobieta w Wielkopolsce zdała prawo jazdy. Jej całe życie niemal od wczesnych lat dziecięcych związane było z motoryzacją. W latach 20. pracowała w Poznaniu sprzedając samochody niemieckiej firmy NAG, a potem otworzyła własny salon czechosłowackich samochodów Praga.

Posiadała także małe autobusy na kilkanaście miejsc, tzw. autoomnibusy, dzięki czemu w lutym 1922 roku uzyskała koncesję na uruchomienie komunikacji autobusowej łączącej Poznań z przedmieściami.

Już 2 lata później jako pierwsza kobieta została członkiem Wielkopolskiego Klubu Automobilistów i Motocyklistów. Niewiele później złożyła wniosek o zmianę nazwy klubu, który został rozpatrzony pozytywnie, dlatego do dziś funkcjonuje on pod nazwą Automobilklub Wielkopolski.

Klementyna Śliwińska brała także udział w rajdach i zawodach samochodowych. Rywalizowała z mężczyznami. Jej karierę wyścigową przerwał jednak wybuch II wojny światowej, po której nie wróciła już do tego zajęcia. W latach 60. opisywała historię sportu automobilowego. Zmarła 22 maja 1980 roku. Została pochowana na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA