Muzeum Powstania Wielkopolskiego przejmie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Miasto zabiera głos w sprawie

Autor: Codzienny Poznań AK fot. WXCA
REKLAMA

Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejmie nowe, dofinansowywane z budżetu państwa Muzeum Powstania Wielkopolskiego? Takie głosy pojawiły się niedawno w przestrzeni publicznej, dlatego Miasto Poznań postanowiło zabrać głos w sprawie.

Nowy gmach Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Wzgórzu św. Wojciecha ma być gotowy w 2024 roku. Według szacunków i założeń, co roku będzie je odwiedzać około 100 tysięcy osób, z uwagi na charakter nie tylko lokalny, ale także ogólnopolski.

Inwestycja ma kosztować ok. 150 milionów złotych, dlatego niezbędne było uzyskanie wsparcia finansowego z budżetu państwa. To z kolei sprawiło, że w ostatnim czasie zaczęły pojawiać się głosy o tym, że Muzeum zostanie przejęte i będzie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co nie odpowiada wielu komentującym. Część osób obawiała się, że Ministerstwo będzie w negatywny sposób ingerować w treść i formę prezentacji wydarzeń historycznych. Inni wskazywali na fakt, że taka instytucja powinna pozostać w rękach Miasta, które przekazało na ten cel działkę i nadzoruje proces powstania nowej siedziby.

Głos w sprawie postanowiło zabrać Miasto Poznań, które zapewnia, że choć od początku zakłada współpracę zarówno z Ministerstwem jak i Muzeum Narodowym, to nigdy nie była (i nie będzie) rozważana opcja przejęcia instytucji przez którąkolwiek z nich.

Współpraca ma dotyczyć m.in. organizacji wspólnych wydarzeń kulturalnych czy przygotowania wystaw.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA