BiblioboXX, czyli polsko-berlińska biblioteka w dawnej budce telefonicznej

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

Kiedyś łączyła ludzi poprzez rozmowę, teraz łączy ludzi z kulturą - dawna berlińska budka telefoniczna stanęła przy ul. Za Bramką, gdzie pełni funkcję... biblioteki. Jej celem jest nie tylko szerzenie czytelnictwa i nadanie "drugiego życia" książką, ale także edukacja w zakresie szkolnictwa zawodowego w poznańsko-berlińskich stosunkach.

BiblioboXX, czyli regał z książkami w dawnej berlińskiej budce telefonicznej ma swoje korzenie w 2016 roku, gdy uczniowie szkół technicznych z Berlina, Wrocława i Szczecina zainaugurowali projekt nadając budce "drugie życie". Młodzież pracująca przy programie rozwijała i sprawdzała swoje umiejętności i wiedzę z zakresu szklarstwa, elektroniki, mechaniki, malarstwa i lakiernictwa, dzięki czemu obiekt zyskał nowe oblicze.

Na dachu budki zamontowany jest panel fotowoltaiczny, dzięki któremu jest ona samowystarczalna pod względem energetycznym. Projekt graficzny regału został stworzony przez uczennice ze szkolnej "firmy" ickeDesign, we współpracy z artystą Joy'em Lohmannem z Hanoweru.

Od tego czasu regał "podróżuje" między miastami, będąc nie tylko przykładem tego, w jaki sposób można wykorzystać stare rzeczy, ale także promując czytelnictwo, a przede wszystkim, pozwala na wzajemne zrozumienie i poznanie się łącząc - poprzez literaturę - dwa miasta. Na budce można zauważyć namalowaną rzekę, która symbolizuje Odrę jako granicę między Polską a Niemcami. Nad nią namalowano most utworzony z otwartych książek, które mają wypisane sentencje w języku polskim i niemieckim.

Miasto Poznań, w ramach zacieśniania stosunków poznańsko-berlińskich zaangażowało się w postawienie budki w stolicy Wielkopolski.

W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz Gerry Woop, Sekretarz Stanu Landu Berlin ds. Europy. Prezydent Poznania na regale ustawił dwie książki: "Prowadź swój pług przez kości umarłych" O. Tokarczuk oraz "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" W. Szymborskiej i S. Barańczaka. 

W zbiorze mobilnej biblioteki znalazł się szereg publikacji zarówno w języku polskim jak i niemieckim. Nie brakuje także książek o tematyce Niemiec, przybliżających kulturę niemiecką. Wewnątrz BiblioboXXa można także odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów, czytanych m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz.

BiblioboXX przez kilka miesięcy będzie stał przy ul. Za Bramką, pomiędzy siedzibą Poznańskiego Centrum Świadczeń oraz budynkami Urzędu Miasta Poznania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA