Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Agnieszka Duczmal obchodzi 74. urodziny

Autor: Codzienny Poznań AK fot. Jarosław Roland Kruk
REKLAMA

Pierwsza kobieta-dyrygent, która wystąpiła na scenie La Scali w Mediolanie, utytułowana i znana w muzycznym świecie Agnieszka Duczmal obchodzi dziś 74. urodziny. Polska dyrygentka, założycielka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus występowała z różnymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą na deskach najsłynniejszych światowych teatrów i oper.

Urodziła się w Krotoszynie i tam spędziła pierwsze lata życia, nim jej rodzina przeprowadziła się do Poznania.

Agnieszka Duczmal rozpoczęła naukę gry na fortepianie mając nieco ponad 5 lat. O tym, że chce zostać dyrygentką wiedziała już… w drugiej klasie szkoły podstawowej, po wysłuchaniu koncertu w Filharmonii Poznańskiej.

Uczęszczała do V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej oraz Średniej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Następnie rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, gdzie kształciła się na dyrygenta.

Już w czasie studiów, w 1968 roku utworzyła orkiestrę kameralną Pro Musica. Po ukończeniu studiów przez dwa lata pracowała jako asystentka dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, po czym w 1972 roku rozpoczęła pracę w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie przygotowała m.in. polską premierę opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, baletu „Romeo i Julia” Prokofjewa oraz prapremierę opery „Sen nocy letniej” Brittena. Przez cały czas jednocześnie pracowała w operze z orkiestrą.

W 1977 roku orkiestrę kameralną Pro Musica przekształcono w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji. W 1988 roku zaczęła funkcjonować jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i do dziś występuje pod tą nazwą.

Agnieszka Duczmal szybko zaczęła odnosić sukcesy nie tylko na polskich, ale także zagranicznych scenach, koncertując ze swoją orkiestrą wraz z wieloma solistami z różnych państw. Współpracowała również ze światowymi rozgłośniami radiowymi.

Jest pierwszą kobietą-dyrygent, która wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Koncertowała również m.in. w Teatrze Królewskim w Madrycie i Teatrze Królewskim w Belgii.

W 2015 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Miasta Poznania „w uznaniu dla wybitnych osiągnięć muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz doceniając zasługi dla kształtowania artystycznego oblicza Poznania”.

Dyrygentka nadal działa w zawodzie będąc dyrektorem i pierwszą dyrygentką Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA