W piątek ogólnopolska Noc Biologów – w tym roku poświęcona globalnym zmianom środowiska

Autor: PAP Agnieszka Kliks-Pudlik
REKLAMA

Globalnym zmianom środowiska poświęcona będzie tegoroczna, dziewiąta edycja Nocy Biologów, która odbędzie się w piątek 10 stycznia w 35 placówkach na terenie całego kraju. W programie m.in. eksperymenty, zajęcia w laboratoriach, warsztaty, gry, dyskusje i wykłady.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od tej pory organizowana jest w styczniu co roku i przyciąga znacznie większe tłumy miłośników nauk o życiu.

Noc Biologów, która zaczyna się w wielu miejscach jeszcze przed zapadnięciem zmroku i trwa do późnych godzin wieczornych, to okazja do spotkania z naukowcami i studentami, zajmującymi się tą dziedziną. Zapraszają oni do udziału m.in. w eksperymentach, zajęciach w laboratoriach, warsztatach, pokazach, wykładach, wycieczkach, grach czy dyskusjach. Tegoroczne hasło przewodnie to: "Globalne zmiany środowiska".

I tak Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpocznie imprezę od wykładu inauguracyjnego pt. "Technologie kosmiczne dla zdrowia planety, czyli alternatywne światy dla Ziemi w obliczu zmian klimatycznych". Wygłoszą go dr Agata Kołodziejczyk oraz Mateusz Harasymczuk, czyli – jak przypomniała uczelnia – założyciele habitatu księżycowego i marsjańskiego Lunares – symulowanej bazy kosmicznej i laboratorium badawczego.

Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają m.in. do udziału w grach o tematyce biologicznej takich jak gra planszowa o życiu chomika europejskiego czy gra o morskich i słodkowodnych organizmach.

Z kolei na Wydziale Biologii oraz w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego będzie można m.in. poszerzyć swą wiedzę o biologii odwiedzając wiele stoisk. A Ogród Botaniczny w Lublinie zaprasza na spacer po ogrodowych szklarniach przy blasku świec.

Na część atrakcji obowiązują rezerwacje. Szczegóły dotyczące m.in. programu oraz wolnych miejsc na wybrane atrakcje znajdują się na stronie internetowej. Tam też znajduje się mapa Polski z zaznaczonymi zaangażowanymi placówkami – według danych organizatorów w tym roku jest to 35 ośrodków w 21 miastach: Krosno, Rzeszów, Oświęcim, Kraków, Katowice, Kielce, Lublin, Opole, Wrocław, Łódź, Zielona Góra, Warszawa, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Sopot i Słupsk. W organizację wydarzeń włączyły się głównie uczelnie, ale także m.in. ogrody botaniczne czy instytuty PAN. Łącznie to ok. 1,5 tys. propozycji.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA