"Zabytek zadbany" - rusza nabór zgłoszeń do kolejnej edycji

Autor: A. Karczewska fot. materiały prasowe
REKLAMA

Można już składać zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu "Zabytek Zadbany", którego celem jest promocja właściwej opieki nad zabytkami. Konkurs ma charakter ogólnopolski i odbywa się już od lat i przyczynił się do zwiększenia zainteresowania odpowiednią konserwacją i renowacją zabytków oraz promocji samych obiektów.

"Zabytek Zadbany" odbywa się co roku ogłaszany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 8 lat prowadzi go Narodowy Instytut Dziedzictwa, a nadzór sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Celem jest promocja prawidłowo sprawowanej opieki nad zabytkami, w tym odpowiednich prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków.

Skierowany jest zarówno do właścicieli jak i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomości. Laureaci wskazywani są jako przykład dobrych praktyk, co jest dodatkową promocją.

Wyboru dokonuje jury składające się z ekspertów w dziedzinie konserwacji zabytków, którzy oceniają m.in. jakość i zakres wykonywanych prac.

W przeszłości doceniane były m.in. obiekty z Wielkopolski.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji przyjmowane będą do 31 stycznia.

W ramach tegorocznej edycji konkursu zabytki można zgłaszać w sześciu kategoriach:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)

C. Adaptacja obiektów zabytkowych

D. Architektura i budownictwo drewniane

E. Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjneF. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Konkurs ma charakter nieodpłatny i otwarty. Zgłoszeń mogą dokonywać właściciele, posiadacze i zarządcy zabytków nieruchomych, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. Procedury konkursowe prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.  

Laureaci i wyróżnieni w konkursie zostaną ogłoszeni podczas gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA