Sylwestrowe przesądy, zwyczaje i tradycje Polaków

Autor: Oskar Glin fot. pixabay
REKLAMA

Ostatni dzień roku już za kilkanaście godzin, dlatego warto przyjrzeć się sylwestrowym tradycjom, jakie są popularne w Polsce, by dobrze rozpocząć Nowy Rok. Wedle przysłowia przecież jaki Sylwester taki cały rok.

Według tradycji w Sylwestra oraz Nowy Rok w domu nie może zabraknąć niczego, co ma zagwarantować obfitość w nadchodzącym roku. Należy dodatkowo nie wchodzić w nowy rok z długami oraz oddać wszystkie pożyczone rzeczy.
W sylwestrową noc należy również wyrzucić wszystkie złe wspomnienia. Według przesądów najlepiej byłoby spisać je na kartkach, a następnie spalić.
Odradzane jest natomiast sprzątanie w sylwestra, które może wymieść szczęście z domu.
Gwarantem pomyślności w nadchodzącym roku ma być huczne obchodzenie sylwestrowej nocy, bo ponoć im głośniejsza i radosna zabawa sylwestrowa, tym szczęśliwszy nowy rok.
Wśród sylwestrowych przekonań wiele odnosi się również do spraw sercowych.
Według przesądów koniecznie należy założyć nową bieliznę, pozostawiając przy niej metki, dobierając do tego najlepszą kreację, co zapewni nam pomyślność u płci przeciwnej.
Samotne panny powinny po północy nasłuchiwać wszystkich rozmów, gdyż imię mężczyzny, jakie pierwsze usłyszą, będzie imieniem przyszłego partnera. Ponadto powinny również nasypać sobie maku do butów, co gwarantować będzie mnóstwo adoratorów.
Symboliczna lampka szampana wypijana o północy może również przepowiedzieć nam przyszłość. Duże, chaotyczne bąbelki oznaczać będą wiele zmian, nieprzewidzianych sytuacji oraz romansów. Drobne będą natomiast oznaką zdrowia i stabilizacji.
Kilka przesądów łączy się z naszym domem tak jak wspomniane sprzątanie, ale również o północy powinno się otworzyć okno bądź drzwi, aby zaprosić do środka Nowy Rok.
Wierzy się również, że kiedy mężczyzna goszczony jest w domu jako pierwszy w Nowym Roku, zapewni nam również szczęście i pomyślność.
Kończąc tę rozpiskę sylwestrowych przesądów, z którymi należy zapoznać się przed Sylwestrem, należy zapamiętać, aby podczas jego trwania spojrzeć w niebo, jeżeli będzie ono gwieździste, to rok będzie obfitował w dobre chwile.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA