Poznań uczcił 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 101. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody ku pamięci zwycięskiego zrywu miały miejsce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku miało ogromne znaczenie nie tylko dla regionu, ale także dla całego kraju.

Poznańskie obchody rocznicowe rozpoczęły się jak zwykle już 26 grudnia, podczas inscenizacji przyjazdu Paderewskiego do Poznania.

Z kolei w 27 grudnia już od rana składano kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na mogiłach gen. Taczaka i płk. Wierzejewskiego. Następnie przedstawiciele władz samorządowych udali się pod tablice upamiętniające Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Tuż po złożeniu zniczy i kwiatów i oddaniu hołdu bohaterom, w Farze Poznańskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Powstańców.

Centralne uroczystości rozpoczęły się ok. godziny 16:30 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. O godzinie 16:40 w całym mieście na minutę zawyły syreny alarmowe, a kibice Lecha Poznań odpalili race, tworząc wyjątkową iluminację z racowiska, które powstało na trasie od Dworca Letniego do Placu Wolności i Bazaru, czyli trasie, jaką przebył 101 lat temu Ignacy Jan Paderewski.

W uroczystościach pod pomnikiem poza mieszkańcami i rodzinami Powstańców, udział wzięli również m.in. przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, samorządowych i centralnych, a także służb mundurowych, kombatantów i grup historycznych.

Po wciągnięciu na maszt flagi RP oraz odśpiewaniu hymnu rozpoczęły się przemówienia zaproszonych gości, a także gospodarza obchodów, marszałka województwa, Marka Woźniaka, który podkreślił m.in. rolę kobiet w Powstaniu, a także rolę samego Powstania w historii Polski.

Po przemówieniach odbył się apel poległych, a kompania honorowa oddała trzy salwy.  Złożono kwiaty i oddano cześć pamięci Powstańców.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA