Mimo upływu lat tradycyjna inscenizacja przyjazdu Paderewskiego wciąż popularna wśród poznaniaków

Autor: Codzienny Poznań AK fot. Hieronim Dymalski vid. x-news
REKLAMA

Niektórzy mogliby pomyśleć, że w dzisiejszych czasach niektóre tradycje są coraz mniej popularne we współczesnym społeczeństwie. Tymczasem poznaniacy co roku udowadniają, że nawet świąteczne rozleniwienie nie jest w stanie zmniejszyć zainteresowania tradycyjną inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Co roku wydarzenie przyciąga tłumy mieszkańców.

Inscenizacja na Dworcu Letnim PKP to wieloletnia poznańska tradycja. Przyjazd Paderewskiego do Poznania 26 grudnia 1918 roku uznawany jest za jeden z czynników, które przyczyniły się do podjęcia decyzji o walce przeciw okupantowi i rozpoczęciu Powstania Wielkopolskiego.

Pomimo upływu lat, wydarzenie wciąż przyciąga na dworzec tłumy poznaniaków, a czasem także i turystów. Wśród widzów są zarówno stali bywalcy, jak i ci, którzy widzą inscenizację po raz pierwszy. Niektórzy uznają to wręcz za swój obowiązek, jako potomkow Powstańców, by brać czynny udział w obchodach rocznicowych.

"Chyba jest to coś bardzo ważnego, by mimo upływającego czasu przeżywać wielkie wydarzenia narodowe"
Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

W rolę Paderewskiego wcielił się aktor Andrzej Lajborek. Podobnie jak 101 lat temu przyjechał na poznański dworzec witany przez tłum, do którego krótko przemówił.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA