CBŚP: zabezpieczono ponad 13 tys. sztuk nielegalnych petard

Autor: PAP Bartłomiej Figaj vid. x-news/CBSP
REKLAMA

Policjanci z CBŚP na terenie czterech województw, w tym także w Wielkopolsce, zabezpieczyli ponad 13 tys. nielegalnych petard i samodzielnych zestawów pirotechnicznych, broń oraz amunicję - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz. Podczas akcji śledczy zatrzymali trzy osoby.

Jak przekazała komisarz Iwona Jurkiewicz, policyjne działania zostały przeprowadzone w minionym tygodniu na terenie kilku województw - mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i opolskiego.

"W akcji policjantów CBŚP wsparli eksperci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i lokalnych laboratoriów poszczególnych Komend Wojewódzkich Policji oraz policyjni minerzy - pirotechnicy"
- poinformowała Jurkiewicz

Wskazała, że głównym celem działań było sprawdzenie właściwego sposobu przechowywania, transportowania czy wprowadzania do obrotu materiałów koncesjonowanych.

"Przeszukano hurtownie, magazyny i sklepy zajmujące się obrotem środkami pirotechnicznymi, w stosunku do których zachodziło podejrzenie prowadzenia działalności niezgodnej z prawem"
- dodała policjantka

Podczas akcji śledczy zabezpieczyli ponad 13 tysięcy nielegalnych petard i samodziałowych zestawów pirotechnicznych.

"Wśród przejętych materiałów pirotechnicznych znajdowały się wyroby z usuniętymi oznaczeniami wskazującymi ich klasę oraz takie, na których posiadanie wymagana jest koncesja MSWiA lub pozwolenie wojewody. Dodatkowo, w jednym ze sklepów w województwie zachodniopomorskim policjanci odkryli czarny proch, a w woj. mazowieckim i wielkopolskim zabezpieczono dwie jednostki broni oraz amunicję"
- tłumaczyła komisarz

W trakcie akcji policjanci zatrzymali trzy osoby. Wśród nich był jeden mężczyzna, który został zatrzymany na terenie województwa opolskiego.

"Policjanci CBŚP wsparci przez funkcjonariuszy z Prudnika oprócz nielegalnych środków pirotechnicznych znaleźli u niego treści pornograficzne z udziałem nieletnich. Nagrania znajdowały się na nośnikach elektronicznych oraz sprzęcie komputerowym"
- podała Jurkiewicz

Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzuty i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Jak poinformowała rzeczniczka CBŚP, zabezpieczone materiały pirotechniczne zostaną poddane analizie przez biegłego. "W przypadku stwierdzenia przez niego, że są to improwizowane urządzenia wybuchowe, wówczas zostanie podjęta decyzja o ewentualnym przedstawieniu kolejnych zarzutów" - podkreśliła.

"Policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji, na co dzień nadzorują tematykę dotyczącą wyrabiania, przetwarzania, gromadzenia, posiadania, posługiwania się lub handlu samodziałowymi materiałami i urządzeniami wybuchowymi, których użycie może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w znacznych rozmiarach oraz tych, których posiadanie jest zabronione"
- dodała Jurkiewicz

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA