Budowana jest ponad miesiąc i jest największą ruchomą szopką bożonarodzeniową w Europie

Autor: A. Karczewska fot. redakcja
REKLAMA

Jej budowa trwa ponad miesiąc i składa się z ponad 200 figur, które docierają do kościoła przez cały rok. Szopka bożonarodzeniowa w kościele św. Franciszka Serafickiego, czyli w kościele franciszkanów przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu jest jedną z największych szopek świątecznych i jednocześnie największą ruchomą szopką w Europie.

Szopka w kościele franciszkanów budowana jest co roku od lat 50. XX wieku. Składa się z ponad 250 figur. Jak przyznają duchowni, jej budowa trwa ponad miesiąc i rozpoczyna się już przed Adwentem. Co ważne, choć główne elementy i figury są te same, to co roku wygląda nieco inaczej. Pomysł na to, w jaki sposób zostanie udekorowana w kolejne święta rodzi się już podczas... demontażu starej.

Figury, mechanizmy potrzebne do ruszenia elementów czy fragmenty budowy i ozdób są zamawiane, tworzone i przesyłane do kościoła przez cały rok.

Efekt jest imponujący. W centralnym miejscu znajdują się figury Świętej Rodziny - co ważne, są one bardzo duże, przez co postaci są naturalnego wzrostu. Postać św. Józefa ma ok. 180 cm wzrostu. Sam stelaż szopki waży ok. 4 ton. Całość ma ok. 30 metrów głębokości, niemal 20 metrów wysokości i jest szeroka na ok. 10 metrów. Wszystko jest ozdobione dodatkowym światłem, w tym barwnymi lampami i reflektorami.

Robi to ogromne wrażenie nie tylko na wiernych, ale także osobach innych wyznań i niewierzących, które przychodzą do świątyni, by zobaczyć efekty pracy twórców żłóbka.

Szopka w kościele przy pl. Bernardyńkim w Poznaniu jest jedną z największych w Euopie i jednocześnie największa ruchomą (część figur i elementów się porusza) na Starym Kontynencie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA