Herody, Gwiazdor i Makiełki, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe

Autor: Maciej Kulczyński fot. pixabay
REKLAMA

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, dlatego warto przyjrzeć się niektórym wielkopolskim tradycjom świątecznym, jeszcze zanim na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.

Gwiazdor
Najpopularniejszą wielkopolską tradycją jest przynoszenie prezentów przez Gwiazdora. Termin ten powoduje nie lada konsternację dla osób nie powiązanych z Wielkopolską. A kim jest ten Gwiazdor?
Jest to postać rozdająca prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia występująca w Poznańskiem, na Ziemi Lubuskiej, Kujawach oraz na Warmii (a konkretnie w tych ich częściach, które były pod zaborem pruskim), Kaszubach i Kociewiu. Gwiazdor nie jest jednak Świętym Mikołajem, nie jest też postacią nadprzyrodzoną. Jest to raczej osobnik dość surowy, którego dzieci się bały. Skłonny bywał raczej dawać baty za nieznajomość modlitw, niż prezenty. Z czasem jednak, tuż po II wojnie światowej, ludność przybyła do Wielkopolski ze Wschodu przyniosła wierzenia w Świętego Mikołaja, którego z czasem utożsamiono z naszym Gwiazdorem. W ten oto sposób Gwiazdor zyskał nowe atrybuty, nadprzyrodzoną moc i stał się znacznie bardziej łagodny, niż ten tradycyjny.
 
Herody
Herody to grupa kolędników, chodząca po domach i odgrywająca scenki związane z narodzeniem Chrystusa, pokłonem Trzech Króli, rzezią niewiniątek i porwaniem króla Heroda do piekła za prześladowanie małego Jezusa. Sama nazwa „herody” pochodzi od oczywiście od króla Judei, Heroda Wielkiego, który jest główną postacią orszaków kolędniczych. Oprócz niego w skład takich orszaków wchodzili: diabeł, anioł, śmierć, Żyd, Turek, kominiarz, marszałek i żołnierz, czasem jeszcze baba, dziad i ksiądz. Grupy te wędrowały od wsi do wsi otrzymując za swoje występy poczęstunek albo drobną zapłatę. Tym co wyróżnia herodów spośród innych kolędników to brak zwierząt w przedstawianych przez nich scenkach.
 
Potrawy
Potrawami charakterystycznymi dla Wielkopolski była polewka z nasion konopi (siemieniucha), kluski z makiem, śledzie z ziemniakami, różne rodzaje kasz, polewka z maku (makówka), suszone grzyby smażone w oleju, kluski z makiem, kapusta z grzybami, a także słynne makiełki, którym trzeba poświęcić więcej uwagi.
Makiełki
Makiełki znane są właściwie tylko w Wielkopolsce, ale podaje się je inaczej w zależności od regionu. W jednej części Wielkopolski robi się je poprzez pokrojenie bułki pszennej i nasączenie jej w mleku, a następnie dodaniu maku, miodu lub cukru i rodzynek. Gdzie indziej zaś, zamiast w mleku, moczy się ją w wodzie. W innych regionach ziemi wielkopolskiej, makiełkami zwie się po prostu kluski z makiem.
 
Tylko się nie pokłóćmy w Wigilię
Nawet dzisiaj ludzie uważają, że kto pokłóci w Wigilię, ten będzie skłócony przez cały rok. Mieszkańcy wsi przewidywali pogodę na cały rok 24 grudnia. Jeśli w Wigilię świeciły gwiazdy, oznaczało to, że rok będzie urodzajny i dostatni. Jeśli zaś w dzień ten będzie sucho, to przez cały rok będzie zbyt dużo opadów. Jeżeli pierwszy dzień świąt przypadał w niedzielę, to cały rok będzie słoneczny i pogodny. Wróżono także z sianka, umieszczanego pod obrusem w czasie wieczerzy wigilijnej. Kto wyciągnął dłuższe źdźbło, ten miał przed sobą jeszcze długie życie. Ten kto jednak nie miał tyle szczęścia i wyciągnął krótkie powinien powoli żegnać się z tym światem.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA