Szybsza odprawa na lotnisku Poznań-Ławica. Jak działają bramki ABC?

Autor: A. Karczewska fot./vid Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Pasażerowie lotniska Poznań-Ławica mogą od dziś korzystać z automatycznego procesu odprawy granicznej. Poznański port lotniczy jest trzecim w Polsce lotniskiem, po warszawskim Okęciu i lotnisku Warszawa-Modlin, na którym uruchomiono bramki ABC. Jak z nich korzystać?

Zautomatyzowana odprawa graniczna pozwala na  przyspieszenie procesu odprawy pasażerów, a także odciążenie w tym zakresie strażników granicznych, którzy mogą lepiej skupić się na pozostałych obowiązkach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na lotnisku. Jest to rozwiązanie stosowane na wielu światowych lotniskach, w tym także w Polsce na Okęciu oraz lotnisku Warszawa-Modlin.

Z bramek ABC mogą korzystać jedynie pełnoletni obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, którzy posiadają paszport biometryczny, a w przypadku obywateli Polski, także ci posiadający biometryczny dowód osobisty.

Korzystanie z bramek jest bardzo proste i intuicyjne, a instrukcje wyświetlane są na ekranie. Aby rozpocząć odprawę należy podejść z odpowiednim dokumentem do bramki i przyłożyć paszport do czytnika stroną ze zdjęciem, a w przypadku dowodu osobistego rewersem. Po przytrzymaniu dokumentu przez kilka sekund na ekranie pojawi się strzałka, a drzwi bramki się otworzą.

Następnie należy stanąć w wyznaczonym miejscu, w celu zeskanowania twarzy podróżnego przez system. W przypadku noszenia okularów lub nakrycia głowy należy je ściągnąć. System porówna dane pozyskane ze skanowanego dokumentu z danymi optycznymi i elektronicznymi. Jeśli wszystko się zgadza, drzwi bramki otworzą się, co oznacza zakończenie odprawy.

Nad procesem czuwa funkcjonariusz straży granicznej. Istnieje możliwość wystąpienia konieczności wykonania dodatkowych czynności kontrolnych - wówczas podróżny zostanie skierowany na II linię kontroli.

Wprowadzenie bramek na poznańskim lotnisku to nie tylko ułatwienie dla pasażerów, ale także spełnienie unijnych oczekiwań, które zostały zawarte w znowelizowanym w 2017 r. Kodeksie Granicznym Schengen oraz jest zbieżne z kierunkiem rozwoju systemu biometrii.

Od dzisiaj na poznańskiej Ławicy działą pięć bramek ABC obsługujących pasażerów wylatujących z Polski.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA