Kolejny zabytkowy budynek, w którym mieści się szkoła zostanie wyremontowany

Autor: A. Karczewska fot. PIM
REKLAMA

Już wkrótce zabytkowy budynek Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu przejdzie modernizację, dzięki której elewacja ceglanego obiektu odzyska dawny blask, szkoła będzie cieplejsza, a całość bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca robót.

Historyczny budynek znajduje się u zbiegu ul. Działyńskich i Nowowiejskiego. To jeden z najstarszych obiektów, w których funkcjonuje placówka oświatowa w Poznaniu. Powstał w latach 1884-1886, został wybudowany w stylu neogotyckim i znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków.

Budynek jest żywym przykładem historii nie tylko z uwagi na okres, w którym został wzniesiony. Na elewacji widoczne są nadal ślady m.in. ostrzału z czasów II wojny światowej.

Elewacja wymaga modernizacji - w wielu miejscach jest uszkodzona, zaatakowana przez mikroorganizmy i silnie zabrudzona. Posiada także wiele cementowych wypełnień ubytków, które stosowane były jako działania doraźne i nie wyglądają estetycznie.

W ramach prac remontowo-modernizacyjnych oczyszczony zostanie również herb znajdujący się od strony ul. Działyńskich oraz detale architektoniczne.

Wykonawca robót będzie musiał wzmocnić konstrukcję murów i zabezpieczyć ściany przed zawilgoceniem od gruntu, co pozwoli uchronić budynek przed dalszą degradacją. Elewacja zostanie oczyszczona i zdezynfekowana, a następnie naprawiona i zaimpregnowana. Stolarka okienna zostanie częściowo wymieniona przy uwzględnieniu zabytkowych detali. Drzwi oraz schody będą poddane renowacji.

Budynek ma zostać również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście do szkoły od strony podwórza będzie możliwe z poziomu chodnika. W środku obiektu zamontowane zostaną specjalne platformy dźwigowe pozwalające na poruszanie się między poszczególnymi kondygnacjami.

Rozpoczął się przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca robót, który będzie miał 14 miesięcy od momentu podpisania umowy na realizację inwestycji.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA