Już dziś manifestacja KOD-u w obronie sędziów i w sprawie wyroku TSUE

Autor: Maciej Kulczyński fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Komitet Obrony Demokracji organizuje dzisiaj manifestację w obronie sędziów. Będzie miała ona miejsce przed Sądem Rejonowym w Poznaniu przy al. Marcinkowskiego.

Protest odbędzie się w odpowiedzi na kolejne zmiany, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sądownictwa. W przygotowaniu jest projekt nowelizacji ustaw w sprawie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, a sprawa dotyczy dyscyplinowania sędziów. Główną kwestią sporną jest przepis nie pozwalający na podważanie kompetencji innych sędziów. Będzie to traktowane jako wykroczenie, a grozić za to nawet może wykluczenie z wykonywania zawodu.

Manifestacja będzie organizowana przez KOD we współpracy z takimi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami jak m.in. ,,Iustitia”, Inicjatywa Wolne Sądy, Obywatele RP czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Amnesty International. Manifestanci domagają się wykonania wyroku TSUE i podkreślają, że nie zgadzają się na podporządkowania całego wymiaru sprawiedliwości partii rządzącej.

,,Od blisko czterech lat Komitet Obrony Demokracji protestuje przeciwko naruszaniu praworządności i niezależności sądownictwa, które stanowią fundament każdej nowoczesnej i silnej demokracji. Dzisiejszy wyrok TSUE dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego całkowicie potwierdza nasze obawy, zastrzeżenia i protesty wobec zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości. Partia rządząca nie dąży do zreformowania sądownictwa, ale pragnie jedynie politycznej kontroli nad sądami i sędziami’’
- dodają organizatorzy protestu

Jako największe przykłady patologii wprowadzonej przez PIS reformy sądownictwa, aktywiści KOD-u wskazują aferę z internetowymi trollami atakującymi sędziów czy kontrowersyjne działania prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Akcja KOD-u rozpocznie się o godzinie 18:00 pod Sądem Rejonowym w Poznaniu przy al. Marcinkowskiego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA