Co z ośrodkiem INPRONKO? Specjaliści z zachodnich województw pominięci w ministerialnym zespole ds. strategii protonoterapii w Polsce

Radni sejmiku województwa wielkopolskiego chcą zwrócić się do premiera i ministra zdrowia o zmiany w specjalnym zespole zajmującym się opracowaniem strategii protonoterapii w Polsce. Jak się okazało, w powołanym w listopadzie zespole nie uwzględniono przedstawicieli Polski zachodniej, choć to w Poznaniu miał powstać ośrodek INPRONKO.

Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego sejmiku województwa dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, prof. Julian Malicki, przedstawił założenia projektu INPRONKO. Protonoterapia, czyli terapia protonowa jest najnowocześniejszą metodą leczenia różnych nowotworów złośliwych.

Dzięki wsparciu specjalistów, a także porozumieniu jednostek klinicznych, samorządowców i naukowców z pięciu województw Polski zachodniej przy Wielkopolskim Centrum Onkologii ma powstać ośrodek INPRONKO (Zintegrowany Wielodyscyplinarny System Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych). W projekcie miały brać udział województwa: wielkopolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, lubuskie i opolskie.

Podczas posiedzenia komisji wyjaśniono, że jak się okazało, Ministerstwo Zdrowia powołało specjalny zespół do spraw opracowania strategii protonoterapii w Polsce, jednak nie zaproszono do niego przedstawicieli zachodnich województw. Co więcej, według niektórych informacji podobne ośrodki mają powstać w Warszawie i Bydgoszczy.

Sejmikowi radni „wyrazili zaniepokojenie sytuacją, w której projekt INPRONKO nie znajduje ani wsparcia, ani wymiernego zainteresowania na szczeblu ministerialnym”.

INPRONKO ma strategiczne znaczenie dla rozwoju i zabezpieczenia zdrowotnego obszaru zachodniej Polski.  Wprowadzi nie tylko nowoczesne leczenie, które zwiększa szanse na wyleczalność, ale także zmniejsza skutki uboczne terapii.