Kalendarz Trzech Religii na 2020 rok już dostępny

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

Już po raz trzeci w Poznaniu powstał wspólny kalendarz chrześcijan, żydów i muzułmanów - Kalendarz Trzech Religii dostępny jest bezpłatnie. To wspólne przedsięwzięcie, które ma łączyć wyznawców różnych religii, jednocześnie przybliżając m.in. obchodzone święta każdej z nich. To także jeden z elementów wskazywania na otwartość i tolerancję Poznania jako miasta.

"W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" jest wyjątkową w skali kraju publikacją, isnpirowana podobnymi działaniami w Katowicach, która już po raz trzeci przygotowana jest z okazji nowego roku. Kalendarz ma na celu szerzenie tolerancji i wzajemnego szacunku wobec przedstawicieli różnych wyznań.

Najpopularniejsze kalendarze zwykle mają zapisane jedynie święta obchodzone przez katolików. Kalendarz Trzech Religii jest o wiele bogatszy w tym zakresie.

Karty kalendarza są podzielone na trzy części, każda oparta jest na innej rachubie czasowej, z podziałem na poszczególne religie.

„Jest datowanie chrześcijańskie, liczone od narodzenia Chrystusa. Następnie mamy kalendarz żydowski, czyli rok 5780/5781. Jest to rachuba liczona od powstania świata. W trzeciej rubryce mamy rok 1441/1442. Początek wyznacza pielgrzymka proroka Mahometa z Mekki do Medyny”
o. Marcin Wrzos, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, koordynator projektuW kalendarzu uwzględniane są najważniejsze święta i dni modlitwy, czyli szabat, niedziela czy dzień zgromadzenia. Co ważne, w części chrześcijańskiej uwzględniono daty ważne nie tylko dla katolików, ale także prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych dni.

„W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami abrahamowymi. Jednym z jego elementów jest promocja wiedzy na temat religii i wskazanie tego, co mają ze sobą wspólnego. Islam, Judaizm i Chrześcijaństwo mówią, że wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy - to bardzo piękne, bo pokazuje braterską i siostrzaną więź, jaka jest między nami.”
Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiejTegorocznym motywem przewodnim kalendarza jest miłosierdzie jako aktywne czynienie dobra bez oczekiwania na nagrodę.

Ważnym aspektem jest także fakt, że kalendarz jest bogato ilustrowany, co dodatkowo wzbogaca publikację. Znajdują się tam fotografie związane z Poznaniem, wyjaśnienia tradycji, obrządków czy modlitw, każdej z religii.

Pierwsza edycja kalendarza została wydana w nakładzie 3,5 tysiąca egzemplarzy, druga w nakładzie 5 tysięcy, a w tym roku już w 5,3 tysiąca sztuk. To odpowiedź na coraz większe zainteresowanie kalendarzem.

Co ważne, publikację można odebrać za darmo. Dostępny jest w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) i punkcie Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60). A także w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13), w nowej siedzibie Wydziału Kultury UM przy ul. 3 maja 46 oraz parafii i klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu (ul. Ostatnia 14) lub online za pośrednictwem strony: www.misyjne.pl. Dodatkowo kalendarz znajdzie się też w poznańskich szkołach, do których uczęszczają uczniowie różnych wyznań.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA