Zapach ryby i piernika podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Szreniawie

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

W Muzeum Rolnictwa w Szreniawie można było dziś spróbować świątecznych smakołyków i potraw, wziąć udział w warsztatach i pokazach kulinarnych, konkursach, animacjach, a także kupić oryginalne ozdoby i unikalne prezenty na stoiskach z wyrobami rękodzielniczymi. Wszystko to w ramach kolejnego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Szreniawie.

Na jarmarku dostępnych był szereg różnego rodzaju wyrobów rękodzielniczych. Nie brakowało ozdób świątecznych, w tym m.in. ręcznie malowanych bombek, stroików na stoły, figurek porcelanowych, drewnianych i ceramicznych czy unikalnych zabawek i przytulanek.

Nie brakuje również jedzenia. Najmłodsi mieli okazję wypiekać i ozdabiać drobne pierniczki, natomiast na stoiskach poza piernikami znaleźć można było także inne wypieki i słodkości. Pojawiły się również przyprawy, przetwory, podroby i miody.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również konkurs „Najlepszy smak Powiatu Poznańskiego - Smak Piernika 2019 i Smak Ryby 2019”. Udział w nim wzięli producenci, przetwórcy, restauracje,   koła gospodyń wiejskich i inne zakłady gastronomiczne, które produkują tradycyjne wielkopolskie potrawy. 

Dania oceniano w kilku kategoriach, m.in. zupy rybnej, ryby faszerowanej, ryby w galarecie, piernikowe bloki czy małe pierniczki.

Całość uświetniały występy i wspólne kolędowanie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA