Przejazd na trasie Poznań-Wrocław w niecałe 2 godziny. Co z kolejnymi odcinkami S5 i S11?

Autor: PAP Szymon Kiepel fot. @RegioPoland twitter
REKLAMA

Polskie drogi muszą być bezpieczne i doprowadzimy do tego. Wreszcie tworzymy "przejezdny, przewidywalny i bezpieczny ruszt drogowy na terenie naszego kraju" – powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas otwarcia kolejnych odcinków trasy S5 łączącej Poznań z Wrocławiem. Minister wypowiedział się także na temat kolejnych robót na trasie S5 i S11.

Szef resortu infrastruktury w trakcie uroczystości otwarcia trzech odcinków drogi S5 łączącej Poznań i Wrocław zwrócił uwagę, że na połączenie obu miast drogą ekspresową oczekiwano 12 lat. „Dzisiaj to oczekiwanie ma swój finał” – powiedział.

„Polskie drogi muszą być bezpieczne i doprowadzimy do tego, korzystając z różnych instrumentów, realizując różne przedsięwzięcia. Te wielkie inwestycyjne, ale także i te małe polegające na inwestycjach w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ta droga jest na wskroś nowoczesna”
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

Dodał, że otwarte w sobotę trzy odcinki S5 o łącznej długości ok. 50 km to jedna z wielu kończących się inwestycji drogowych. "W najbliższych kilkudziesięciu miesiącach to będzie już 5 tys. km dróg szybkiego ruchu, autostradowych i ekspresowych w Polsce" - zapowiedział.

„To zmiana, na którą Polacy czekali od bardzo dawna. Wreszcie łączymy w całość drogową sieć komunikacyjną w Polsce. Wreszcie tworzymy ten przejezdny, przewidywalny i bezpieczny +ruszt drogowy+ na terenie naszego kraju”
– zaznaczył

Pytany przez dziennikarzy o dalsze prace przy budowie S5 pomiędzy granicą woj. wielkopolskiego a Bydgoszczą minister zapewnił, że będą one przebiegały „z taką samą determinacją” jak w przypadku oddanego w sobotę 50 km fragmentu.

„Bo tak właśnie wyobrażamy sobie +ruszt+ komunikacyjny naszego kraju. Drogi bezpieczne, które łączą miasta wojewódzkie, drogi ekspresowe i autostradowe, które łączą regiony naszego kraju i dają tą pełną dostępność komunikacyjną”
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

Zapytany o prace przy budowie trasy S11 w Wielkopolsce Adamczyk zaznaczył, że jest ona „w przygotowaniu”. „Proszę zwrócić uwagę, że przed 4 laty nie było w lwiej części przygotowanej ani dokumentacji, ani studium wykonalności. Często brakowało decyzji środowiskowych. Na całym jej przebiegu koncentrowaliśmy środki. (...) Przygotowujemy ją do realizacji w kolejnej perspektywie, a z kolei na środkowym wybrzeżu realizujemy przecież S11 licząc od węzła na drodze S6” – zaznaczył.

Wskazał, że oprócz inwestycji w drogi szybkiego ruchu rząd koncentruje również swoją uwagę na drogach lokalnych. „Kierując olbrzymi strumień finansowy na wsparcie samorządów w przebudowie dróg gminnych i powiatowych. To 36 mld zł w przeciągu najbliższych 10 lat. (…) To zupełnie nowa rzeczywistość. To wreszcie skuteczna walka z wypadkami drogowymi” – zaznaczył.

Od soboty otwarte dla ruchu są trzy odcinki drogi S5 w woj. wielkopolskim: Poznań - Wronczyn (16,5 km), Wronczyn - Kościan (18,9 km) i Kościan - Radomicko (15,7 km). Według GDDKiA nowe odcinki S5 pozwolą kierowcom na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe podróżowanie pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem, skracając przy okazji czas przejazdu do ok. półtorej godziny.

P.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski zaznaczył, że prace przy budowie miejsc obsługi pasażerów zakończą się w przyszłym roku. "Właściwie na tym odcinku nie będzie możliwości tankowania przez najbliższy rok, więc trzeba to uczynić we Wrocławiu lub Poznaniu” – przyznał.

Odcinek S5 między Poznaniem a Wronczynem pierwotnie miał być gotowy w listopadzie 2017 r. Pod koniec ubiegłego roku udostępniono kierowcom jedną z jezdni. W czerwcu GDDKiA odstąpiła od umowy z wykonawcą odcinka - konsorcjum, któremu przewodziła firma Toto Costruzioni Generali. „Myślę, że w czerwcu, kiedy firma Toto schodziła z odcinka (...) mało kto wierzył, że S5 pojedziemy” – powiedział Żuchowski. Podkreślił, że prace udało się zakończyć dzięki odpowiedniemu rozłożeniu finalnych zamówień z nowymi wykonawcami.

Dodał, że liczy, iż jeszcze w tym roku uda się oddać dwa odcinki S5 na fragmencie drogi pomiędzy woj. wielkopolskim a Bydgoszczą.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA