Poznań pamięta o ofiarach stanu wojennego

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

W piątek, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbyły się uroczystości uczczenia pamięci ofiar reżimu. W Poznaniu główne obchody miały miejsce przy pomniku Poznańskiego Czerwca na placu Mickiewicza.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, tablicą Wojciecha Cieślewicza, głazem Piotra Majchrzaka oraz głazemo. Honoriusza Kowalczyka. Następnie, o godzine 17:00 w kościele oo. Dominikanów przy ul. Kościuszki odbyła się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego. Po mszy w krużgankach klasztoru złożono  kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Godzinę później rozpoczęły się główne uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojewódzkich i miejskich, a także mieszkańcy, przedstawiciele związków kombatanckich oraz rodziny ofiar stanu wojennego.

Po przemówieniach, w których podkreślano brutalność reżimu i ówczesnej rzeczywistości oraz działania polityczne, które wpływały na życie mieszkańców, oddano hołd ofiarom stanu wojennego i złożono kwiaty pod Pomnikiem.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku i trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie dziesiątki tysięcy osób zostało internowanych, a kilkadziesiąt straciło życie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA