Jak spędzić sobotę w Poznaniu?

Autor: Codzienny Poznań AK fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Choć pogoda będzie dziś platać figle to warto skorzystać z oferty i atrakcji dostępnych w mieście. W ciągu dnia warto wybrać się m.in. na Gwiazdkę pod Palmami w Palmiarni Poznańskiej, Wolny Targ Świąteczny czy Betlejem Poznańskie. Wieczorem już po raz kolejny w Poznaniu odbędzie się Poznań Silent Night, czyli wspólne śpiewanie najpopularniejszej kolędy na świecie - "Cicha Noc". Co jeszcze przygotowano?

Od godziny 9:00 w Starym Browarze odbywać się będzie trzeci Wolny Targ Świąteczny. Podczas całego weekendu, będzie można spotkać tysiące niepowtarzalnych projektów, wśród których nie zabraknie biżuterii, ceramiki, w pełni naturalnych kosmetyków, ręcznie wykonywanych zabawek, oraz wiele innych wspaniałych rzeczy. Impreza ta to wyjątkowa okazja, aby niezdecydowani co do świątecznych prezentów, mogli znaleźć coś niepowtarzalnego oraz chwila gdzie można spotkać ludzi, dla których rzemiosło to prawdziwa pasja.

Warto również zajrzeć na Świąteczną Garażówkę, która odbywać się będzie podczas targów Sztuki Studenckiej na Uniwersytecie Artystycznym. Tegorocznym celem akcji jest wsparcie osób noszących bagaż doświadczeń uchodźczych, którzy w Polsce szukają nowego życia. Zimowa odsłona Poznańskiej Garażówki jest organizowana przez Fundację Malta. Osoby doświadczone uchodźstwem po dostaniu się do nowego kraju często mają problem z załatwieniem podstawowych spraw, takich jak wizyta w urzędzie. Potrzebne jest im wsparcie ze strony osób mieszkających na miejscu, tak aby mogli oni się szybciej zaaklimatyzować. Podczas wyprzedaży dostępne będą do kupienia rękodzieła, biżuteria, płyty oraz spróbować będzie można wypieków domowej roboty. Swoje dzieła będzie prezentować wielu artystów i autorów.  

Do siebie zaprasza również Palmiarnia Poznańska w świątecznej odsłonie na Gwiazdkę pod Palmami. W godzinach 16:00 do 21:00, w palmiarni zapanuje świąteczny klimat.Wprowadzą w niego przygotowane dekoracje, oświetlenie, jak i świąteczna ścieżka zwiedzania, na której zabrzmią najpopularniejsze świąteczne melodie. Ponadto w sali dydaktycznej z myślą o najmłodszych spotkać będzie można pomocników św. Mikołaja, by razem z nimi przygotować ozdoby świąteczne.Przygotowywany zostanie tam również najdłuższy łańcuch choinkowy wykonany z papieru, o godzinie 20:30 nastąpi pomiar ile metrów udało się skleić. 
Dzieci będą mogły również napisać list do św. Mikołaja, które później zostaną wysłane do wioski św. Mikołaja w Laponii. 
Organizatorzy przygotowali również miejsce, w którym dorośli ze świata mediów będą czytali najmłodszym zwiedzającym świąteczne bajki.

Z kolei o godzinie 18:00 pod poznańskim Ratuszem kolejna odsłona Poznań Silent Night. To tradycja, która łączy mieszkańców Poznania  - zarówno Polaków jak i cudzoziemców, dla których stolica Wielkopolski jest nowym domem. W sobotę najpopularniejsza kolęda na świecie rozbrzmi wyśpiewana w różnych językach świata. „Cicha Noc” została przetłumaczona na aż 300 języków i dialektów - część z nich będzie można usłyszeć na płycie Starego Rynku. Jak zwykle, zgodnie z polską tradycją, Poznań Silent Night będzie również okazją do podzielenia się opłatkiem.

Przez cały dzień dostępne będą rówież atrakcje Betlejem Poznańskiego na Placu Wolności. Tradycyjnie powstał kiermasz z charakterystycznymi drewnianymi domkami, w których swoją ofertę prezentują zarówno wystawcy z Polski jak i z innych, głównie europejskich państw. To okazja do spróbowania tradycyjnych potraw takich jak barszcz, pierogi czy bigos, a także przysmaków zagranicznych, w tym słynnych niemieckich kiełbas czy słodkich wyrobów z różnych państw. Popić można to grzańcem czy piwem. Na stoiskach dostępne będą również ozdoby choinkowe, wyroby rękodzielnicze i wiele innych wyrobów, które sprawdzą się jako prezent pod choinkę.  Nie brakuje również atrakcji, które co roku cieszą zarówno najmłodszych jak i dorosłych - karuzele dla dzieci oraz Diabelski Płyn, który stanął w rejonie fontanny Wolności i daje możliwość oglądania panoramy miasta.

Trwa również Betlejem Poznańskie na Starym Rynku. Przez kolejne tygodnie, aż do 22 grudnia, na Starym Rynku będzie można korzystać z licznych atrakcji, jakie przygotowano w ramach tegorocznej edycji Betlejem Poznańskiego. Na starorynkowej płycie stanął kiermasz świąteczny, na którym polscy i zagraniczni wystawcy sprzedają zarówno produkty spożywcze, zwykle regionale wyroby i przysmaki, jak i ozdoby świąteczne czy wyroby rękodzielnicze. Tradycyjnie na Starym Rynku stanęła również Szopka Bożonarodzeniowa i po raz kolejny skrzynka na listy w ramach Poczy św. Mikołaja. W każdy weekend na najmłodszych odwiedzających będą czekać zimowe animacje oraz spotkania z postaciami z bajek. Dla „małych i dużych” występować będą także artyści ze swoim fire show „Świąteczna gorączka”.

W Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru czynna jest wystawa "Jestem dziełem sztuki" Daniela Lismore'a. Jego dzieła są połączeniem klasyki i historii sztuki z powszechnym… kiczem i banalnością. Łączy materiały, biżuterię i przedmioty o różnym pochodzeniu. Inspiruje się kulturami z całego świata - od Masajów po japońskie gejsze, przez style Marii Antoniny i… Davida Bowiego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA