ZTM zgłasza dłużników na policję. Rekordziści mają ponad 400 niezapłaconych opłat dodatkowych za jazdę bez biletów

Autor: A. Karczewska fot. archiwum
REKLAMA

Do trzech razy sztuka? Niekoniecznie. Zarząd Transportu Miejskiego skierował na policję aż 46 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, jakim jest jazda transportem publicznym bez ważnego biletu. Dotyczą one 19 osób, które minimum trzy razy zostały „złapane” na jeździe „na gapę”.

Jak przypomina ZTM, jazda tramwajem czy autobusem bez ważnego biletu jest wyłudzeniem usługi transportowej, która podlega karze. Może to oznaczać nałożenie grzywny, karę ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet aresztem.

Na karę „narażają się” te osoby, które po raz trzeci w ciągu 12 miesięcy zostanie przyłapany na jeździe „na gapę” i nie zapłaciły poprzednich dwóch opłat dodatkowych.

Zarząd Transportu Miejskiego w sytuacjach, gdy nie może otrzymać zaległości finansowych od gapowiczów, współpracuje z policją. W listopadzie 2019 roku zarząd wysłał na poznańskie komisariaty aż 46 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia wykroczenia. Dotyczą one 19 pasażerów, którzy notorycznie korzystają z usług transportowych bez uiszczania odpowiedniej opłaty.

Są także przerażające rekordy. Wśród 19 osób, największymi rekordzistami w zakresie zalegania z opłatą dodatkową z tytułu nieopłaconych przejazdów komunikacją są trzy osoby, mające odpowiednio: 485, 478 i 439 nieuregulowanych „mandatów” za jazdę na gapę.

Opłata dodatkowa potocznie zwana „mandatem za brak biletu” wynosi obecnie 280 złotych, jednak w przypadku uiszczenia jej w ciągu 7 dni zostanie pomniejszona o 50%, do 140 złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA