“Sposób na Poznań”, czyli jak poruszać się po Poznaniu

Co roku do Poznania przeprowadza się na stałe lub tymczasowo co najmniej kilka tysięcy osób. Nie da się ukryć, że regularny „napływ” nowych mieszkańców to studenci przybywający do stolicy Wielkopolski, by podjąć naukę na poznańskich uczelniach. Przeprowadzka do nowego miasta nigdy nie jest łatwa, a problemy mogą pojawić się już w momencie… organizacji dojazdu do pracy, szkoły, uczelni czy sklepu. Z pomocą może przyjść bezpłatny poradnik „Sposób na Poznań” przygotowany przez Stowarzyszenie Rowerowy Poznań.

„Sposób na Poznań” to bezpłatny przewodnik, w którym jego twórcy zdradzają „sekrety sprawnej komunikacji” w mieście. Skierowany jest przede wszystkim do największej grupy „przybyszów”, czyli studentów, którzy co roku jesienią przyjeżdżają do Poznania, by rozpocząć uczelniane życie. Warto pamiętać, że to nie tylko przeprowadzka do innego miejsca, ale dla wielu początek życia w dużym mieście czy mieście w ogóle.

Broszura zawiera informacje m.in. na temat linii tramwajowych i autobusowych, w tym o komunikacji nocnej. Pozwala to na wcześniejsze zaplanowanie przemieszczania się po mieście i powrotów do domu.

W tym ostatnim pomogą również strony internetowe i aplikacje ułatwiające podróżowanie po mieście, wyszukujące najlepsze i najszybsze połączenia między podanymi punktami początku i końca trasy. O tym, w jaki sposób działają można dowiedzieć się z przewodnika.

Wyjaśnione są również kwestie biletów ZTM, w tym możliwości korzystania z systemu PEKA, biletów trasowanych czy okresowych, a także zakupy biletów online i poprzez aplikacje.

W przewodniku znalazły się również informacje pomocne w poruszaniu się po mieście rowerem. Wyjaśniony jest system działania Poznańskiego Roweru Miejskiego, w tym sposób korzystania czy różnice między rowerami 3. i 4. generacji.

Zawarto także informacje dotyczące infrastruktury miejskiej, wyjaśniając m.in. czym jest strefa Tempo 30, kontraruch rowerowy czy buspasy z dopuszczonym ruchem rowerowym.

Przewodnik dostępny jest online.