Kolejne zatrzymania w sprawie fałszywych faktur VAT

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Zatrzymano kolejne osoby w sprawie dotyczącej wyłudzenia podatku VAT poprzez wystawianie fałszywych faktur VAT na kwotę ponad 10 mln złotych. Ustalono, że w wyniku działalności podejrzanych Skarb Państwa stracił ok. 4,5 mln złotych, jednak sprawa jest cały czas w toku, a starty moga być większe.

Jak wynika z ustaleń śledczych, od 2013 do 2018 roku wystawiano fałszywe faktury VAT z tytułu fikcyjnego obrotu częściami samochodowymi na łączną kwotę ponad 10 mln złotych. W proceder zamieszani byli właściciele podmiotów gospodarczych w Wielkopolsce wystawiający „puste” faktury, na podstawie których kolejne firmy mogły ubiegać się o zwrot podatku w deklaracjach podatkowych, co doprowadziło do strat Skarbu Państwa na prawie 4,5 mln złotych.

Na początku września w sprawie zatrzymano 5 osób. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, w poniedziałek, 9 grudnia, dokonano kolejnych zatrzymań, tym razem dwóch osób. Jak wynika z ustaleń śledczych na podstawie zebranego materiału dowodowego, Paweł W., właściciel firmy wystawił w 2018 roku fikcyjne faktury VAT na ponad 1,5 mln złotych. Drugą z osób jest Anna G., właścicielka innej firmy, która na podstawie sfałszowanych dokumentów wykazała nieprawdziwe koszty i umniejszyła swoje należności skarbowe na co najmniej ok. 100 tysięcy złotych.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych i z kodeksu karnego. Przyznali się do zarzucanych im czynów. Zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe w wysokości 15 tysięcy złotych i 7 tysięcy złotych, a także dozór policyjny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA