Dęby upamiętnieniem ofiar zbrodni NKWD

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

W okolicy Fortu VII pojawiły się nowe drzewa, które mają być symbolicznym upamiętnieniem ofiar zamordowanych przez NKWD. Obecnie w Forcie VII mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, jednak w czasach II wojny światowej stał się on nazistowskim obozem zagłady.

W sąsiedztwie fortu posadzono 116 dębów - tyle, ile upamiętnionych ofiar NKWD. Jak podkreślała wiceprezydent Katarzyna Kierzek-Koperska, to nie tylko lekcja historii i forma upamiętnienia zamordowanych przez nazistów, ale także łączenie przeszłości z przyszłością, poprzez dbanie o środowisko, czym jest zasadzenie nowych drzew.

Pomysł na taką formę upamiętnienia był inicjatywą członków Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu. Akcja odbywa się już od kilku lat i za każdym razem jedno drzewo symbolizuje jedną ofiarę zbrodni katyńskiej.

Drzewa posadzono na wzór szachownicy, co ma symbolizować wojskowy porządek.

„Regularna, szachownicowa forma nasadzeń symbolizuje wojskowy porządek. Takie miejsca pamięci możemy oglądać np. na Cytadeli”
Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej


Nowe nasadzenia przy Forcie VII to dęby czerwone, które na jesień przybierają odcienie czerwieni, złota lub brązu. Pomiędzy zasiano również trawę.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA