APETYT NA SZTUKĘ. Wokół biżuterii stołu i nie tylko

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Galeria YES zaprasza na jedyne takie spotkanie w roku, gdzie sztuka przeplata się z magiczną atmosferą świąt i osadza nas w szerszym, artystycznym kontekście. Poza obiektami biżuteryjnymi skoncentrowanymi wokół stołu zobaczyć będzie można również ceramikę, szkło oraz asamblaże. Wszystko to pod patronatem medialnym "Sukcesu po poznańsku" oraz portalu "codziennypoznan.pl", magazynu „KRAFT” i Radia EMAUS.

Już od wielu lat Galeria YES grudniu prezentuje cykl wystaw, które poświęcone są biżuterii rodzinnej mającej szczególnie sentymentalne znaczenie dla jej właścicieli. Pamiątki rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, opowiadają ludzkie historie. Tegoroczna wystawa koncentruje się wokół tematyki stołu. Tak jak w domu gromadzimy się z rodziną wokół potraw i świątecznych kulinariów, tak tym razem w Galerii YES spotykamy się przy obiektach, które o stole i biżuterii opowiadają osobliwie. 

Spotkanie z biżuterią stołu to opowieść o twórcach, sztuce, wzornictwie, obyczajach, historii i kolekcjonowaniu. Inspiracją dla tego tematu stał się nie tylko wyjątkowy świąteczny czas, w którym celebrujemy kulinarne specjały w gronie bliskich, ale oczywiście przede wszystkim artyści i ich prace oraz zbiory Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz i Galerii Sztuki w Legnicy. 

Czym jest biżuteria stołu? 

To zarówno tradycyjna zastawa np. sztućce Rytosztuki i Imago Artis przypominające o twórczości powojennej artystów złotników. Designerskie naczynia o pomysłowym zastosowaniu jak obiekty Jacka Byczewskiego to już klasyka współczesnego wzornictwa. Do precjozów zaliczyć też można obiekty o wyjątkowym przeznaczeniu jak filiżanka zaprojektowana przez studenta Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na 100-lecie Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Surrealistyczne, unikatowe obiekty łączące elementy biżuterii i zastawy np. Bogumiły Jung, Marzeny Wolińskiej, Michała Ciszaka, Mieczysława Gryzy czy Jacka Barona zaskakują pomysłami i pozwalają odkryć wyjątkowe treści. Prezentowane obiekty to także biżuteria z kulinarnym motywem jak np. projekty Chocokate. Ten zbiór to przegląd pomysłów projektowych, rzemieślniczych, stylistycznych i tematycznych wybranych twórców, którzy połączyli motywy biżuteryjne i kulinarne w swojej twórczości. Wystawa przedstawia obiekty głównie współczesne, ale znajdą się również takie, które z sentymentem odsyłają do przeszłości.

WERNISAŻ: 13 grudnia 2019 r. godz. 19:00

Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań

Wystawa potrwa do 4 stycznia 2020 r.

Wstęp: wolny

Twoja obecność: mile widziana!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA