Policja podała listopadowe statystyki z wielkopolskich dróg. Ponad 25% wypadków było z udziałem pieszych

Autor: Codzienny Poznań AK fot. pixabay
REKLAMA

Tylko w listopadzie, w okresie od 1 do 28 dnia miesiąca, na wielkopolskich drogach doszło do 280 wypadków, w tym aż 75 z udziałem pieszych. Jak podkreśla Policja, okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym czasem dla pieszych pod względem bezpieczeństwa na drogach.

Jak wynika z policyjnych danych, od 1 do 28 listopada w Wielkopolsce doszło 280 wypadków drogowych, w tym aż 75 z udziałem pieszych. Zginęło 19 osób, w tym 6 pieszych, a 320 zostało rannych - w tym 69 pieszych.

Na tej podstawie można stwierdzić, że co 9 godzin w listopadzie na wielkopolskich drogach dochodziło do wypadku z udziałem pieszych. Co więcej, co 5 dni jeden pieszy ginął, a co 10 godzin jeden zostawał ranny. Policja podając statystyki ma nadzieję, że zwiększy się świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To czas, gdy wcześnie zapada zmrok, a warunki atmosferyczne często są trudne i zmienne.

Najczęściej przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych były:

- nieostrożne wejście na jezdnię: przed jadącym pojazdem
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym
- nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody
- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle

Policja przypomina także o kwestii słabej widoczności po zapadnięciu zmroku i przy trudnych warunkach atmosferycznych. Funkcjonariusze zwracają uwagę na różnicę w czasie zauważenia pieszego przez kierujących, gdy ten ma na sobie elementy odblaskowe.

Co więcej, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA