Tłum na Placu Mickiewicza - w Poznaniu odbył się Łańcuch Światła w obronie sędziów

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

Około pół tysiąca osób zebrało się w niedzielne popołudnie na placu Mickiewicza w Poznaniu, by wziąć udział w Łańcuchu Światła. Podobne protesty w obronie sędziów i sądownictwa odbyły się w około 100 polskich miastach. Hasłem przewodnim manifestacji było "Robimy to dla wszystkich - solidarnie z sędziami!".

Ogólnopolska akcja to odpowiedź na wprowadzane przez władzę centralną reformy sądownictwa, a także wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów w Polsce, które zdaniem ekspertów, są wynikiem działań politycznych i nagonki na część przedstawicieli polskiego sądownictwa.

Protesty rozpoczęły się po tym, jak prezes olsztyńskiego sądu zawiesił sędziego Pawła Juszczyna, który w oparciu o orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE nakazał Kancelarii Sejmu podania listy osób, które poparły kandydaturę jednego z sędziów do nowej KRS.

Akcja zainicjowana została przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. W Poznaniu protest odbył się na Placu Mickiewicza i udział w nim wzięło - według szacunków policji - kilkaset osób, prawdopodobnie ponad pół tysiąca. Wśród nich byli także sami sędziowie, w tym m.in. sędzia Monika Frąckowiak, wobec której także wszczęto kilka postępowań dyscyplinarnych.

Podczas manifestacji głos zabierali zarówno przedstawiciele środowiska sędziowskiego i prawniczego jak i inni obywatele, w tym młodzież, która podkreślała, że nie zamierza zrezygnować z walki o swoją przyszłość w kraju, w którym istnieją wolne sądy. Jeden z maturzystów wprost wytknął politykom PiS i prezydentowi Dudzie łamanie Konstytucji i zasad demokracji nazywając obecną sytuację w Polsce "dyktaturą ciemniaków".

Uczestnicy protestu przynieśli ze sobą transparenty i Konstytucję. Na koniec utworzono symboliczny Łańcuch Światła.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA