Brytyjsko-irlandzki urlop bezpośrednio z poznańskiej Ławicy

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Wielka Brytania i Irlandia – dwa wyjątkowo popularne wśród Polaków kierunki podróży. Także wśród pasażerów lotniska Poznań-Ławica można zauważyć, że są to państwa, które cieszą się dużym zainteresowaniem. To podróże do domów, rodziny, pracy, ale także turystyczne, na zakupy czy na koncerty i premiery filmowe. Na szczęście, z poznańskiej Ławicy oferta jest interesująca, pozwalająca na dotarcie w najbardziej popularne i te mniej znane miejsca.

Wielka Brytania i Irlandia są miejscami, które przyciągają o każdej porze roku. Niemal w każdym miesiącu są atrakcyjne i organizowane są tam ciekawe wydarzenia. Obecnie „królują” tam motywy świąteczne i bożonarodzeniowe. Niektórzy twierdzą, że nigdzie w Europie – poza wioską św. Mikołaja w Rovaniemi – nie da się poczuć atmosfery świąt na każdym kroku tak bardzo jak właśnie w tych państwach.

Od kilku lat niemal co miesiąc najpopularniejszym kierunkiem podróży pasażerów poznańskiego lotniska jest Londyn. Z Ławicy można polecieć na lotnisko Londyn Stansted lub Londyn Luton. Stolica Anglii należy do tych miejsc, które trudno zwiedzić podczas krótkiego wyjazdu, dlatego wiele osób chętnie tam wraca. Niektórzy, z uwagi na tanie bilety lotnicze, korzystają z możliwości bycia na koncercie czy premierze filmu w Londynie i lecą tam niczym na wycieczkę do sąsiedniej miejscowości.

Jakie są „turystyczne punkty obowiązkowe” podróży do Londynu? Z pewnością trzeba wybrać się pod Pałac Buckingham. To zdecydowanie miejsce, którego nie można pominąć podczas pobytu w tym mieście. Oddany do użytku w 1703 roku, Pałac jest oficjalną siedzibą monarchów brytyjskich od 1837 roku i co ważne, jest największym na świecie pałacem królewskim, który do dziś pełni swą pierwotną funkcję. To jeden z symboli Wielkiej Brytanii i duma dla obywateli, a także miejsce niezwykłej architektury, sztuki i historii. Dla zwiedzających udostępniono jedynie część pałacu, a największą atrakcją jest zmiana warty przy bramie.

Drugim z symboli Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim Anglii i Londynu jest Big Ben, czyli wieża zegarowa Elizabeth Tower. Charakterystyczna wieża górująca nad miastem i Tamizą to także obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty. Obecnie, od 2017 roku Big Ben jest remontowany, a prace mają potrwać do 2021 roku. Do tego czasu dzwon na wieży milczy.

Charakterystyczną budowlą jest również Tower of London, czyli budowla obronna i pałacowa monarchów brytyjskich. W swej historii obiekt pełnił funkcje fortecy, więzienia, pałacu, a nawet zoo. Obecnie przechowywane są tam m.in. klejnoty i insygnia koronacyjne, korona brytyjska, zbroje oraz broń. Tower of London widoczna jest nad północnym brzegiem Tamizy.

Są jeszcze dwa miejsca, które muszą znaleźć się na zdjęciach każdego, kto przylatuje do Londynu – Tower Bridge, czyli most zwodzony w rejonie Tower of London, zbudowany w stylu wiktoriańskim, a także London Eye, czyli charakterystyczny diabelski młyn, którego pełen obrót trwa około 30 minut i jest okazją do zobaczenia panoramy Londynu z wysokości 135 metrów.

Drugim niezwykle popularnym brytyjskim miastem, do którego można polecieć bezpośrednio ze stolicy Wielkopolski jest Liverpool, czyli miasto Beatlesów i piłki nożnej. To właśnie z tego miasta w swą podróż wypłynął m.in. Titanic i inne transatlantyckie statki. Zachwyca przede wszystkim architekturą i zabytkami. Ogromnym plusem dla turystów są również liczne muzea, do których wstęp jest darmowy. Dla fanów piłki nożnej punktem obowiązkowym wycieczki jest natomiast stadion FC Liverpool.

Innym miastem, do którego można wybrać się z poznańskiego lotniska jest Bristol, nazywany centrum nowych technologii – zaraz po Londynie, który od lat przewodzi w tej kwestii. Miasto zostało mocno zniszczone podczas II wojny światowej. Znajduje się tam wiele świątyń, w tym katedra uznawana za jedną z ciekawszych angielskich katedr. Jako miasto portowe Bristol wykorzystał dawne doki w centrum miasta na stworzenie ciekawej okolicy mieszkalnej i rozrywkowej. Znajduje się tam wiele pubów i restauracji, co jest ciekawą atrakcją dla turystów. Charakterystyczny dla Bristolu jest słynny most wiszący Clifton Suspension Bridge, obok którego znajduje się również wieża obserwacyjna i jaskinia. Bristol charakteryzuje również wiele zieleni i parków.

Od połowy września z Poznania można polecieć również bezpośrednio do Birmingham, które nazywane jest „Brytyjską Wenecją”. Już pierwsze minuty spędzone w mieście pokazują ciekawą architekturę. Tutaj nowoczesność łączy się z klasyką zabytków.  Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym miejscem w mieście jest The Bull Ring, które od wieków stanowiło miejsce handlu. Według ustaleń, pierwsze targowisko powstało w tym miejscu już w 1154 roku. Obecnie jest uznawane z najciekawsze i najnowocześniejsze centrum handlowe. Charakterystyczna dla Birmingham jest także wysoka na 81 metrów, 25-piętrowa Rotunda, która przez lata górowała nad miastem. Birmingham jest jednak przede wszystkim nazywane „Brytyjską Wenecją”, a to za sprawą ogromnej ilości kanałów, jakie można spotkać niemal na każdym kroku w mieście. Dawniej służyły one jako szlaki transportowe, by odciążyć zakorkowane ulice, a dziś pełnią funkcję przede wszystkim jako atrakcja miasta. Zwiedzanie Birmingham z perspektywy rzeki jest jedną z popularniejszych form uprawiania turystyki.

Innym ciekawym połączeniem jest to na lotnisko Doncaster/Sheffield. Dzięki swej lokalizacji daje możliwość swobodnego dotarcia do obu miast – oddalony jest o ok. 10 km od Doncaster i niecałe 30 km od Sheffield. To pierwsze jest miastem przede wszystkim przemysłowym, dlatego często podróżuje się tam do pracy, jednak z uwagi na ciekawe połączenia autobusowe staje się często punktem przesiadkowym przy zwiedzaniu innych zakątków Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, dobre przeprawy promowe dają również możliwość podróży do portów w Rotterdamie w Holandii i Zeebrugge w Belgii.

Z kolei Sheffield w przeszłości było miastem mocno uprzemysłowionym, lecz obecnie coraz bardziej kojarzone jest z miastem akademickim. Coraz więcej także Polaków przyjeżdża tu, by się kształcić. Co ciekawe, Uniwersytet w Sheffield może pochwalić się aż 5 noblistami wśród swoich absolwentów. Miasto położone jest w naturalnym półkolu, otoczone 7 wzgórzami i 5 rzekami. To także miasto, w którym „narodziły” się takie zespoły jak Deff Leppard, Arctic Monkeys czy Bring Me The Horizon.

Stolica Szkocji, czyli Edynburg to także jedno z najpopularniejszych miejsc podróży turystów nie tylko poznańskiego portu lotniczego. Miasto, które zachwyca – zbudowane na skałach w pobliżu wygasłego wulkanu, nad zatoką, wśród zieleni zapewnia niezapomniane widoki. Co ciekawe, poza pięknem natury zachwyca także architektura – cały zespół urbanistyczny Edynburga wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Turyści najczęściej odwiedzają stare miasto wraz z zamkiem, Królewską Milą oraz parkiem i wzgórzem, które niegdyś było wulkanem.

Od niedawna z Ławicy można również polecieć do irlandzkiego Cork. To połączenie ucieszyło szczególnie tych, którzy przed laty polecieli tam do pracy lub wyjechał tam ktoś z ich bliskich. Jest to bowiem miasto i okolica, które mocno zyskały na swobodnym przepływie osób w zakresie pracowniczym. Nie oznacza to jednak, że nie warto tu przylecieć w celach turystycznych. Największymi atrakcjami są tu kościoły oraz wieże. Cork jest także ważnym ośrodkiem akademickim z kilkoma uczelniami wyższymi. Jest to również miasto, w którym organizowanych jest wiele festiwali kulturalnych.

O wiele bardziej popularnym miastem w Irlandii, do którego można polecieć z Poznania jest stolica tego państwa, czyli Dublin. Choć zachowało się tu niewiele starych zabytków, to jest to bardzo ciekawe turystycznie miasto. Jednym z miejsc wartych zobaczenia jest Zamek Dubliński wybudowany w miejscu dawnej fortyfikacji wikingów. W Dublinie znajduje się również wiele świątyń, kościołów i katedr, które charakteryzuje ciekawa architektura. Charakterystyczne dla centrum miasta są ceglane domy i niska zabudowa. Dublin uznawany jest za ośrodek kulturalny Irlandii, stąd znaleźć tu można liczne muzea i galerie sztuki. Turyści chwalą również atrakcyjne tereny zielone i rekreacyjne oraz… wycieczki do dublińskiego zoo.

Pełna oferta połączeń lotniczych dostępna jest na stronie internetowej portu lotniczego Poznań-Ławica.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA