Poznań najbardziej przyjaznym seniorom miastem w Polsce

Autor: A. Karczewska fot.
REKLAMA

Polskim seniorom najlepiej żyje się w… Poznaniu. Tak wynika z raportu „Najlepsze miasta dla seniorów 2019” przygotowanego przez ikalkulator.pl, w którym stolica Wielkopolski okazała się najbardziej przyjaznym dla najstarszych mieszkańców dużym miastem w państwie. W zestawieniu oceniano przede wszystkim ofertę dla osób w wieku 60+.

Raport przygotowano w oparciu o dane urzędów miast, policji, GUS i NBP. Skupiono się na kilku kategoriach.

W kategorii „Komfort życia” pod uwagę brano m.in. bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej, transportu publicznego i terenów zielonych. Z kolei „aktywizacja seniorów” obejmowała wszelkiego rodzaju dane o Klubach Seniora, Domów Dziennego Pobytu dla seniorów, czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Twórcy rankingu brali pod uwagę również działania miast na rzecz seniorów, oceniając wszelkiego rodzaju kwestie mające wpływ na komfort życia najstarszych mieszkańców. Sprawdzano m.in. czy i w jaki sposób działają np. Miejska Rada Seniorów, Karta Seniora, finansowanie inicjatyw dla seniorów przez gminę czy działalność Centrum AKtywności Seniora.

Sprawdzano również w jakim zakresie miasto finansuje badania lekarskie. W Poznaniu seniorzy mogą liczyć na m.in. na darmowe szczepienia przeciw grypie, badania związane retinopatią cukrzycowa oraz wykrywaniem chorób układu krążenia, darmowe lub współfinansowane badania mammograficzne.

Przy tworzeniu zestawienia brano pod uwagę także takie kwestie jak np. ceny mieszkań, ceny biletów transportu zbiorowego czy biletów na wydarzenia kulturalne.

W ramach każdej z podkategorii miasta otrzymywały punkty. Jak się okazało, Poznań nie ma sobie równych i zajął pierwsze miejsce. Jak wynika z rankingu, stolica Wielkopolski jest „Najlepszym Miastem dla Seniorów”. Na drugim miejscu sklasyfikowano Kraków, a podium zamknęła Bydgoszcz.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA