W Poznaniu zabrzmią najlepsze chóry w Polsce

Autor: Oskar Glin fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

W nadchodzący weekend do Poznania zjedzie się ponad 30 chórów z całej Polski. Wszystko za sprawą odbywającego się Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Festiwal wystartuje 29 listopada i trwać będzie do 1 grudnia.

Organizatorzy konkursu przygotowali dla widzów szeroką gamę koncertów, warsztatów i wykładów.
W piątek imprezę zainauguruje koncert połączony z warsztatami dla widowni. Odbędzie się w Auli Nova Akademii Muzycznej o godzinie 19.30. W sobotę natomiast wartymi uwagi będą koncerty jubileuszowe. Pierwszy z nich rozpocznie się o 17:00 ponownie w Auli Nova. Poświęcony będzie 35-leciu działalności Zespołu „Affabre Concinui”. O 20:00 z kolei w Bazylice św. Józefa 80-lecie istnienia obchodzić będzie wizytówka poznańskich chórów czyli Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.
Na zakończenie Grand Prix zaplanowano konkurs główny. Przesłuchania koncertowe trwać będą od 12:00 do 16:00 natomiast koncert laureatów rozpocznie się o 18:00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Do tego konkursu przystąpi sześć chórów, które zaprezentują około 30-minutowy występ, podczas którego przynajmniej jeden utwór musi być napisany przez poznańskiego twórcę.
Liczba chórów biorących udział w konkursie finałowym nie jest przypadkowa. Jak tłumaczy pomysłodawca oraz dyrektor festiwalu prof. Marek Gandecki jest to „konkurs konkursów”, gdyż do Grand Prix kwalifikują się jedynie zwycięzcy sześciu najbardziej renomowanych konkursów chóralnych w Polsce. W tym roku będą to: Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia, Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku „Schola Cantorum Bialostociensis”, Młodzieżowy Chór „Our Voice” z Działdowa, Chór Dziewczęcy „Kosy” z Poznania, Chór Akademii Sztuki w Szczecinie oraz zeszłoroczni triumfatorzy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.
Na zwycięzcę konkursu czeka przechodnia statuetka oraz 25 tysięcy złotych. Ponadto przyznane zostaną dwa równorzędne wyróżnienia. Nagroda czeka również na chór, który najlepiej wykona utwór poznańskiego kompozytora.
Dyrektor organizacyjny projektu Krzysztof Panek zaznacza, że chcą aby jak największa liczba poznaniaków mogła podziwiać piękno muzyki chóralnej.
Bilety dostępne są online. Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA