Stan techniczny pojazdu a bezpieczeństwo i komfort jazdy

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Na bezpieczeństwo i komfort jazdy bardzo duży wpływ ma stan techniczny pojazdu - warto więc na bieżąco kontrolować czy wszystko działa jak należy, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów skonsultować się z mechanikiem, który sprawnie poradzi sobie z różnego typu usterkami.

Usterki, awarie, obsługa eksploatacyjna pojazdu

Aby cieszyć  się pojazdem w dobrym stanie technicznym, a co za tym idzie, bezproblemową jazdą, trzeba pamiętać o odpowiedniej obsłudze eksploatacyjnej i usuwać usterki zanim przerodzą się w poważne awarie. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę? 

 • Wymiana filtra oleju ‒ zadaniem filtra jest oczyszczenie oleju smarującego jednostkę napędową. Uszkodzony bądź zapchany filtr sprawi, że zanieczyszczenia znajdujące się w oleju doprowadzą do zapchania silnika i jego poważnej awarii.
 • Wymiana filtra paliwa ‒ znajdujące się w paliwie zanieczyszczenia  mogą doprowadzić do zapchania wtrysku paliwa i uszkodzenia silnika. Zadaniem filtra jest oczyszczenie paliwa napędowego z zanieczyszczeń, na przykład z wody i osadu.
 • Wymiana przekładni kierowniczej ‒ uszkodzona bądź niesprawna przekładnia kierownicza może doprowadzić do zablokowania kół podczas jazdy a w konsekwencji do wypadku. 
 • Naprawy układu zawieszenia ‒ układ zawieszania odpowiada między innymi za przyczepność kół do jezdni oraz amortyzację drgań. Uszkodzone zawieszenie może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. 
 • Wymiana rozrządu ‒ rozrząd to jeden z najistotniejszych elementów silnika. W zależności od modelu auta zalecana jest wymiana rozrządu co każde   przejechane 60 000 ‒ 120 000 kilometrów.
 • Wymiana płynu hamulcowego ‒ chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że hamulce w samochodzie muszą działać bez zarzutów. Każdy kierowca powinien więc przynajmniej raz na dwa lata wymienić płyn hamulcowy. 

Koniecznie należy też pamiętać o regularnych przeglądach eksploatacyjnych. Podczas przeglądu fachowcy kontrolują ogólną sprawność pojazdu, najważniejszych układów i podsystemów, jak również działanie układu hamulcowego, stan zawieszenia samochodu czy stan amortyzatorów.

Warsztat samochodowy w  Poznaniu

Choć warsztatów mechanicznych w Poznaniu i innych miejscowościach nie brakuje, wybór jednego, zaufanego nie należy do najłatwiejszych. Wszystkim kierowcom polecamy warsztat Niedźwiedź Lock z Lubonia pod Poznaniem (https://www.serwis.niedzwiedz-lock.pl/). Warsztat jest wyposażony w nowoczesny sprzęt, a grono fachowców może pochwalić się specjalistyczną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. W zakresie usług wymienionego warsztatu mieszczą się: 

 • mechanika pojazdowa ‒ wymiana klocków i tarcz samochodowych, naprawy zawieszenia, wymiana drążków kierowniczych, remont silnika, regeneracja głowic, wymiana przekładni kierowniczej, wymiana łożyska koła i wiele innych 
 • montaż zabezpieczeń antykradzieżowych
 • montaż, przegląd, serwis i naprawy instalacji gazowej LPG
 • serwis klimatyzacji
 • elektronika samochodowa 
 • doposażanie aut ‒ między innymi montaż haków holowniczych, montaż czujników parkowania i cofania montaż zestawów głośnomówiących 

Mechanik Luboń? Fachowcy Niedźwiedź -Lock z pewnością staną na wysokości zadania! 

Podsumowanie 

Dobry stan techniczny pojazdu to podstawa, w przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy skonsultować się z mechanikiem. Warto pamiętać, że niesprawny pojazd stanowi zagrożenie zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
 • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA