"Oczy Afryki" - wielkopolscy okuliści chcą operacyjnie przywrócić wzrok 100 pacjentów z Republiki Środkowoafrykańskiej

Autor: A. Karczewska fot. Fundacja Redemptoris Missio
REKLAMA

W czwartek rano z Poznania wyruszyła kolejna wyprawa medyczna „Oczy Afryki” organizowana przez Fundację Redemptoris Missio. Okuliści planują przeprowadzenie operacji u 100 pacjentów z Republiki Środkowoafrykańskiej. Razem z nimi podróżuje również lekarz stomatolog, który chce pomóc nawet 1000 osób.

Z misją wyruszyli wielkopolscy okuliści oraz lekarz stomatolog z Warszawy. Już sama droga na miejsce potrwa 3 dni.

W planach jest przywrócenie wzroku u 100 pacjentów. W niedzielę lekarze przygotują salę operacyjną, a pierwsze operacje zostaną przeprowadzone już w poniedziałek.

W miejscu, do którego udają się lekarze warunki są bardzo trudne - nie tylko do zapewnienia opieki medycznej, ale także do życia. W kraju toczy się wojna domowa, w wielu miejscach brakuje wody, zwłaszcza czystej. Wielu z pacjentów żyje w „rozpadających się glinianych chatach”. Sprzęt potrzebny do operacji zaćmy został zabrany w ramach wyprawy z Polski.

Z prośbą o pomoc dla niewidomych do Fundacji Redemptoris Missio zwróciły się będące na miejscu misjonarki siostry Pasterzanki. Rok temu wolontariusze-lekarze wyruszyli do Republiki Środkowoafrykańskiej, by przeprowadzić diagnozę i ocenić sytuację. Dziś jadą tam, by spełnić obietnice o przywróceniu wzroku pacjentom.

Poza niezbędnym sprzętem zabierają ze sobą także okulary zebrane w ramach akcji „Czary-Mary okulary”. Wszystkie zostały sprawdzone przez okulistów i opisane, dzięki czemu będą mogły zostać rozdane także wśród osób mających inne schorzenia narządu wzroku.

Z kolei lekarz stomatolog ma w planach pomoc dla aż tysiąca osób. W rejonie do którego dotrze wyprawa nie ma żadnego stomatologa, a jedyną „pomocą” jest… szaman. Doktor Konrad Rylski chce zbadać zęby mieszkańców i pomóc w najlepszy możliwy i dostępny sposób.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA