Dzienny Dom Opieki Medycznej w Poznaniu już działa

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

W Poznaniu działa już nowy Dzienny Dom Opieki Medycznej, który zapewnia opiekę specjalistów, profesjonalną rehabilitację oraz terapię zajęciową osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym. W tym samym czasie z jego oferty może korzystać 25 pacjentów. Placówka działa w ramach Zintegrowanego Centrum Opieki prowadzonego przez Stowarzyszenie Medycyna Polska, Centermed Poznań i Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria".

Powstanie Dziennego Domu Opieki Medycznej jako części Zintegrowanego Centrum Opieki ma na celu pomoc w uzyskaniu godnych warunków do życia osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym - szczególnie najstarszym mieszkańcom Poznania.

Skierowany jest do osób, które opuściły już szpital, ale wciąż wymagają opieki pielęgniarskiej i kompleksowej pomocy, a także dla tych, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy były poddane leczeniu klinicznemu lub były zagrożene hospitalizacją. Szczególnie uwzględniane są tu potrzeby osób niesamodzielnych, które potrzebują opieki związanej ze stanem zdrowia, ale nie wymagają całodobowej opieki lekarskiej.

Jak wyjaśnił podczas uroczystej inauguracji działalności placówki Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, Dzienny Dom Opieki Medycznej ma pomóc osobom, które chcą szybko odzyskać sprawność, by jak najdłużej móc być aktywnym.

Placówka funkcjonuje przez cały rok w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Jednocześnie może w nim przebywać 25 pacjentów, a każdy może być przyjęty na czas od 30 do 120 dni roboczych w zależności od decyzji i oceny stanu zdrowia przez zespół terapeutyczny.

W pierwszym miesiącu pobytu, pacjenci będą spędzać tam 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. W dalszych tygodniach czas ten będzie skracany wraz z poprawą stanu zdrowia, jednak nie bardziej niż do 4 godzin dziennie.

W jaki sposób można zgłosić się do Domu? Wystarczy posiadać wypis ze szpitala lub skierowanie od lekarza rodzinnego i złożyć odpowiedni wniosek. W razie konieczności możliwy jest również bezpłatny transport pacjenta z miejsca zamieszkania do placówki i z powrotem. Szczegóły dotyczące zapisów dostępne są online.

Podczas pobytu w placówce poza zajęciami terapeutycznymi, profesjonalną rehabilitacją oraz opieką specjalistów, pacjenci mają również zapewnione wyżywienie. Do ich dyspozycji są m.in. psycholodzy, logopedzi i dietetycy. Pomiędzy zabiegami mogą korzystać z oferty zajęć dodatkowych.

Na pomoc mogą liczyć również najbliżsi pacjenta w zakresie przygotowania ich do opieki nad pacjentem po opuszczeniu przez niego placówki.

Dzienny Dom Opieki Medycznej znajduje się przy ul. św. Marcin.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA