Fałszowali faktury VAT i wprowadzali je do obrotu. Mogą spędzić w więzieniu nawet 15 lat

Autor: Codzienny Poznań AK vid. KWP Poznań
REKLAMA

Siedem osób zostało zatrzymanych przez policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu przy współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Zatrzymani podejrzewani są o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej wprowadzającej do obrotu sfałszowane faktury VAT.

Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Do zatrzymania doszło dzięki współpracy policjantów z sekcji zajmującej się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji WDŚ KWP w Poznaniu oraz funkcjonariuszy Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego i policjantów z Wolsztyna.

Jak ustalono, zorganizowana grupa przestępcza oferowała i dostarczała różnym podmiotom gospodarczym nierzetelne faktury na fikcyjne transakcje dostawy towarów lub świadczenia usług. Wykorzystywano do tego tzw. metodę „na słupy”, czyli firmy zarejestrowane na podstawione osoby z siedzibami głównie w wirtualnych biurach na terenie Warszawy.

„Klienci” bezpodstawnie zawyżali wartość podatku naliczonego, a w niektórych przypadkach także kosztów uzyskania przychodów. To z kolei prowadziło do zaniżania zobowiązań podatkowych lub wyłudzania zwrotu podatku, co narażało na straty Skarb Państwa.

Nielegalne działania miały również wpływ na konkurencyjność firm, które korzystały z tego typu nielegalnych usług.

Według wstępnych szacunków, do obrotu mogło zostać wprowadzonych nawet kilka tysięcy faktur.

Funkcjonariusze pracujący przy sprawie dokonali zatrzymań na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego. Łącznie zatrzymano 7 osób, w tym mężczyznę podejrzanego o kierowanie grupą. Wszystkie czynności w czasie prowadzenia śledztwa prowadzono jednak na terenie pięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W akcji uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy.

W czasie działań u jednego z członków grupy znaleziono także środki odurzające.

Wobec dwóch zatrzymanych zastosowano tymczasowy 3-miesięczny areszt, natomiast wobec pozostałych zastosowano inne środki zapobiegawcze.

Wszystkim grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest jednak rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA