Jak wygląda ciąża i macierzyństwo u kobiet ze stwardnieniem rozsianym? W sobotę specjalne warsztaty dla przyszłych i obecnych mam

Jak to jest być mamą chorując na stwardnienie rozsiane? W jakim stopniu choroba wpływa na ciążę i opiekę nad dzieckiem? Na te i wiele innych pytań mamy – przyszłe i obecne – będą mogły uzyskać odpowiedzi podczas warsztatu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego i Fundację SM – Walcz o siebie.

Stwardnienie rozsiane najczęściej ujawnia się dopiero w wieku 20-40 lat, czyli w wieku rozrodczym kobiety. Dla wielu informacja o chorobie oznacza ogromne obawy związane z zakładaniem rodziny i posiadaniem dzieci. Jak podkreślają organizatorzy, właśnie dlatego bardzo ważna jest edukacja w tym zakresie.

W sobotę, 23 listopada, w Hotelu Andersia zorganizowany zostanie warsztat dla obecnych i przyszłych mam chorujących na SM.

Uczestniczki zostaną zapoznane z tematyką leczenia w ciąży, prowadzenia ciąży u takich pacjentek oraz psychologicznych aspektów macierzyństwa w związku z chorobą. Będzie to także nieoceniona okazja, by zadać pytania ekspertom i poznać inne mamy z SM, z których dwie podzielą się swoimi doświadczeniami.

Spotkanie poprowadzą Malina Wieczorek, Prezes Fundacji SM – walcz o siebie i Dominika Czarnota-Szałkowska, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, a wśród ekspertów znajdą się lek. med. Karolina Kania, neurolog, lek. med. Paweł Bartnik, ginekolog, dr n. med. Izabela Kaczmarek, psycholog, Agnieszka Jachnik, pielęgniarka neurologiczna i Jolanta Muszyńska, położna.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Fundacja PTSR, Fundacja SM – walcz o siebie, Szkoła Motywacji, a także firma Merck. Uczestnictwo w warsztacie można potwierdzać do piątku, 22 listopada,  pod numerem tel. +48 22 127 48 50 lub adresem mailowym mamazsm@ptsr.org.pl.