Umowa na budowę Centrum Szyfrów Enigma podpisana. Ma być gotowe za 2 lata

Konsorcjum: Atrem S.A., Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam Sp. z o.o. wybuduje Centrum Szyfrów Enigma, które powstanie w centrum Poznania. Umowę w tej sprawie podpisano dziś w Urzędzie Miasta. Nowa atrakcja ma być gotowa już w 2021 roku.

Centrum Szyfrów Enigma powstanie w budynku Collegium Martineum UAM, u zbiegu ul. św. Marcin i Kościuszki. To tutaj przed wojną znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i tu pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – trójka kryptologów, którym udało się złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Centrum ma przypominać sylwetki, pracę i osiągnięcia poznańskich kryptologów, a także wydarzenia związane z czasami, w jakich tego dokonali. Jednocześnie ma również interesować dzieci i młodzież matematyką, informatyką, programowaniem czy kryptologią.

Inwestycja jest współfinansowana przez Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

“Bardzo się cieszę, że to właśnie w Collegium Martineum powstanie Centrum Szyfrów Enigma im. trzech kryptologów, którzy studiowali na Uniwersytecie Poznańskim. Przypomnę, że UAM użyczył na ten cel ponad 1000 metrów kwadratowych Collegium i zwiększył nakłady na jego remonty i unowocześnienie, tak aby mogła rozpocząć się ta oczekiwana budowa. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, zostanie perełką ulicy Św. Marcin “

prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM

Centrum Szyfrów Enigma ma być jedną z atrakcji turystycznych Poznania i zdecydowanie nie będzie funkcjonować jak “klasyczne” muzeum. Ekspozycja zostanie podzielona na strefy tematyczne, które będą posiadałay stanowiska interaktywne i multimedialne. Nie zabraknie również tradycyjnych eksponatów.

Podczas zwiedzania będzie można m.in. poznań metody utajniania informacji na działającym modelu Enigmy, przejść kurs szyfrów i zapoznać się z początkami działalności trójki słynnych kryptologów.

Podczas modernizacji gmachu zostaną uwzględnione elementy poprawiające jego dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Roboty budowlane wykona konsorcjum trzech firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam, które zostało wybrane w drodze przetargu w czerwcu tego roku. Inwestycja to koszt ponad 29 milionów złotych. Pierwsi zwiedzający mają się tam pojawić w 2021 roku.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.