Poznań zakwalifikowany jako kandydat do tytułu Zielonej Stolicy Europy

Autor: A. Karczewska fot. redakcja
REKLAMA

Poznań znalazł się wśród kandydatów do tytułu  „Zielonej stolicy Europy”. Rywalami stolicy Wielkopolski jest 35 miast z 18 państw, w tym cztery miasta z Polski - Kraków, Katowice i Gdańsk.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest wyróżnieniem przyznawanym przez Komisję Europejską miastu, które wyróżnia się w zakresie wzrostu gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. Po raz pierwszy nagrodę przyznano w 2010 roku. Od tego czasu konkurs odbywa się co roku.

Celem rywalizacji jest promowanie wdrażania dobrych praktyk inwestycyjnych, które nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców, ale także wpisują się w działania mające na celu ochronę środowiska.

Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

Nad przebiegiem konkursu czuwa międzynarodowe jury składające się z ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Kandydaci rozpatrywani są w dwóch kategoriach: „Zielona Stolica Unii Europejskiej” skierowana do metropolii oraz „Zielony liść” przeznaczony dla miast z 20-100 tys. mieszkańców.

W komunikacie Komisji Europejskiej zaznaczono, że świat znalazł się w kryzysie klimatycznym i ekologicznym, a miasta muszą mierzyć się z jego skutkami. Wiele z nich prowadzi również intensywne starania w walce o poprawę sytuacji.

Łącznie do walki o tytuł wybrano 36 miast z 18 państw, spośród których wielu to debiutanci w konkursie. Wśród wyróżnionych znalazły się 4 miasta z Polski - Poznań, Katowice, Gdańsk i Kraków, które będą konkurować m.in.z. Budapesztem, Parmą i Lyonem. Jak podkreśla biuro prasowe Komisji Europejskiej, to rekord liczby kandydatów do tytułu.

Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która zaplanowana jest na czerwiec 2020 roku w Lizbonie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA