Ponad połowa młodych Polaków nie zna dróg zakażenia HIV

Młodzi Polacy zbyt mało wiedzą o wirusie HIV. Ponad połowa naszych rodaków (do 40. roku życia) nie zna dróg zakażenia tym patogenem, a 40 proc. nie wie, gdzie można zrobić test na jego obecność we krwi – podaje w przesłanej PAP informacji Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae.

Fundacja przypomina o tym z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV, przypadającego w dniach od 22 do 29 listopada, oraz obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS. HIV to wirus wywołujący AIDS, z kolei HCV to patogen odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typy C; obydwa wirusy można wykryć odpowiednimi badaniami krwi.

Res Humanae powołuje się na opublikowany w 2019 r. sondaż specjalistów Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Przeprowadzono go internetowo wśród 346 osób, spośród których zdecydowana większość była w wieku do 40. roku życia, przy czym przeważali ludzie młodzi w wieku 21-26 lat, zamieszkali w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców).

„Wnioski wypływające z przeprowadzonego przez nas badania są niezbyt optymistyczne, młodzi ludzie posiadają bardzo powierzchowną wiedzę na temat zakażeń HIV/AIDS” – stwierdzają autorzy opracowania: Ewa Janiszewska, Dominika Pluta, Tadeusz Dobosz. Niecałe 40 proc. ankietowanych potrafiło wskazać poprawnie główne drogi infekcji oraz prawidłowy przedział czasu pomiędzy ekspozycją a pojawieniem się pierwszych niespecyficznych objawów. Blisko połowa badanych miała świadomość, że pojęcia AIDS i HIV nie są tożsame.

„Ta niewiedza jest groźna, bo choć HIV, dzięki nowym lekom, nie jest już tak niebezpieczny jak kiedyś, to jednak, żeby poddać się leczeniu, trzeba wiedzieć, że się z tym wirusem żyje. Kto nie jest tego świadom, ryzykuje zdrowiem swoim i partnera” – podkreśla Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae. Dlatego o zagrożeniu tym ma przypominać czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”, jaka będzie wyświetlana na terenie Warszawy podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV oraz w Światowym Dniu AIDS.

„Organizując od lat akcję wyświetlania czerwonej kokardki na budynkach w Warszawie i innych polskich miastach chcemy zachęcić do badania się. Nie tylko podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV. W Polsce dostępne jest bezpłatnie nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne leczenie. Z HIV można żyć do starości, mieć zdrowe dzieci i normalnie pracować. Trzeba jednak się leczyć, a nie będzie się leczył ktoś, kto o zakażeniu nie wie” – przekonuje Mateusz Liwski z Res Humanae.

Według Fundacji, jak dotąd testy na obecność wirusa HIV przeprowadziło mniej niż 10 proc. Polaków. Z informacji organizacji pozarządowych wspierających osoby z HIV wynika, że mimo rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, wciąż nie wszyscy ginekolodzy kierują na takie testy kobiety w ciąży.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego–PZH wynika, że do 30 kwietnia 2019 r. zakażenie HIV wykryto w naszym kraju u 24 303 osób, AIDS zdiagnozowano u 3 692, a zmarło na tę chorobę 1 418 pacjentów. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 r. HIV wykryto u 372 osób, u 25 zdiagnozowano AIDS, a 7 – zmarło.

„Kokardka jeździ przede wszystkim w Warszawie, bo Mazowsze od lat zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń. W 2018 r. zarejestrowano w tym województwie aż 238 przypadków HIV. Tymczasem mieszkając na co dzień w Warszawie widzę, że wypieramy ze świadomości ryzyko zakażenia tym wirusem. Nie chcemy pamiętać, że wystarczy do tego tylko jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia. Niewiedza, w której wygodnie tkwimy, jest groźna dla nas samych i dla naszych bliskich. To powinno się zmienić” – podkreśla Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, zajmującego się promocją profilaktyki i edukacją o HIV/AIDS.