Protest jednego mieszkańca nie wstrzyma inwestycji. Jest decyzja środowiskowa dla węzła Grunwaldzka

Autor: A. Karczewska fot. PIM
REKLAMA

Odwołanie jednego z mieszkańców nie zmieniło decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy węzła Gruwnaldzka. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała ją w mocy. Oznacza to, że będzie można przejść do kolejnego etapu inwestycji związanego z budową węzła.

Zintegrowany węzeł przesiadkowy Grunwaldzka ma poprawić sytuację komunikacyjną w tym rejonie. To trasa wlotowa i wylotowa z miasta, która jest przedzielona popularną linią kolejową E20 na trasie Warszawa-Berlin, co oznacza konieczność zamykana przejazdu wiele razy w ciągu dnia. To z kolei przyczynia się do powstawania ogromnych korków, które są uciążliwe zarówno dla kierowców jak i dla okolicznych mieszkańców.

Inwestycja przewiduje budowę bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi. Powstanie tam również przejście i przejazd rowerowy.

By zachęcić mieszkańców zarówno Poznania jak i okolicznych gmin do korzystania z transportu publicznego, a tym samym zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających do centrum miasta, przy stacji kolejowej Poznań Junikowo ma powstać nowy węzeł przesiadkowy pozwalający na przesiadki na różne środki transportu. Dzięki pętli autobusowej przy peronie PKP możliwa będzie przesiadka "drzwi w drzwi". W okolicy mają pojawić się również parkingi na samochody i rowery w konwencji "Parkuj i Jedź" (Park&Ride). Całość ma być dostosowana do potrzeb osób iepełnosprawnych i uzupełniona około kilometrową drogą z chodnikami i ścieżkami rowerowymi na ul. Grunwaldzkiej, od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej.

TO inwestycja, która jest możliwa dzięki współpracy i działaniom zarówno Miasta Poznań jak i powiatem poznańskim i gminą Komorniki.

W lutym 2019 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję środowiskową dla uwarunkowań środowiskowych pod inwestycję. Kolejny etap jej realizacji stanął jednak pod znakiem zapytania. Wszystko przez odwołanie jednego z mieszkańców, który nie zgadzał się z opinią i chciał zmiany decyzji, co wstrzymałoby realizację budowy węzła.

Sprawa trafiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która po miesiącach analiz poinformowała, że utrzymuje decyzję wydaną przez RDOŚ. Oznacza to, że można realizować kolejne etapy zmierzające do realizacji inwestycji.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA