Budynki podświetlone na fioletowo - Poznań przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka

Autor: A. Karczewska fot. ZKZL
REKLAMA

W niedzielę niektóre z budynków na terenie Poznania zostały podświetlone na fioletowo. Miało to związek z przypadającym w tym dniu Światowym Dniem Wcześniaka.

Co roku w Polsce około 26 tysięcy dzieci rodzi się znacznie przed terminem porodu, co kwalifikuje je do grupy tzw. „wcześniaków”. Wcześniejszy poród wiąże się zwykle z problemami zdrowotnymi malucha, szczególnie w pierwszych chwilach jego życia. Wiele z nich waży niecały kilogram i od pierwszych dni lekarze i rodzina walczy o każdy kilogram przybierany przez maluszka.

Obecna medycyna pozwala na uratowanie życia dzieci nawet w przypadku porodu o kilka miesięcy za wcześniej. Mimo to, przyjmuje się, że wiedza na temat przyczyn, skutków i konsekwencji przedwczesnego porodu wciąż jest mała.

Światowy Dzień Wcześniaka ma na celu zwiększenie wrażliwości i wiedzy społeczeństwa na temat dzieci urodzonych przedwcześnie. Symbolem wcześniaków jest kolor fioletowy, któremu przypisuje się właściwości łagodzące, wyciszające i zwiększające koncentrację.

Co roku, 17 listopada, gdy przypada Dzień Wcześniaka, różne budynki na całym świecie podświetlane są właśnie na ten kolor, by w symboliczny sposób przyłączyć się do akcji. W Poznaniu podświetlono m.in. budynek Arkadii oraz CH Avenida.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA