Światowy Dzień Czystego Powietrza, a Poznań wciąż walczy ze smogiem. Mają być zmiany w programie Kawka Bis

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Czystego Powietrza. Poznań, podobnie jak inne miasta Polski, zmaga się z problemem smogu i zanieczyszczeń. Od kilku lat podejmowane są działania mające pomóc w poprawie warunków życia w mieście w tym zakresie. Już podczas najbliższej sesji Rady Miasta omawiany będzie projekt zmian w miejskim programie Kawka Bis, natomiast w grudniu rozpocznie się kolejna edycja akcji „Trzymaj Ciepło”.

W Polsce najczęstszą przyczyną powstawania smogu jest wciąż niska emisja, co wiąże się m.in. ze spalaniem niewłaściwych substancji, które powodują większe zanieczyszczenia. W samym Poznaniu według szacunków i pomimo wielu akcji i programów pomocowych, wciąż należy wymienić około 25 tysięcy pieców, w tym 3700 w lokalach będących zasobami miejskimi.

Od lat dużą popularnością cieszy się miejski program Kawka Bis, który pozwala uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca na mniej szkodliwe dla środowiska źródło ogrzewania i ciepłej wody. Podczas najbliższej sesji Rady Miasta radni będą omawiać projekt proponowanych zmian w programie.

„Kawka Bis to nasz program sztandarowy, jeśli chodzi o wymianę pieców. Mamy w planach zmianę regulaminu, aby był on bardziej elastyczny i przyjazny dla mieszkańców, zwiększamy również pulę środków przeznaczoną na dotacje.”

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania

Do tej pory na jeden lokal można było uzyskać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 6 tysięcy złotych. Proponowane zmiany podwyższają tę kwotę dwukrotnie, do 12 tysięcy, a w przypadku fotowoltaiki nawet 15 tysięcy złotych. Oznacza to, że zamiast zwrotu kosztów wymiany pieca na poziomie 80%, poznaniacy otrzymają nawet 100% zwrotu.

Wśród proponowanych zmian znalazły się również m.in. uproszczenie procedur, wydłużenie czasu na składanie wniosków oraz rozliczania inwestycji.

Co ważne, zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego, do 2028 roku mieszkańcy zobowiązani są do wymiany pieców starej generacji 3. i 4. klasy. Program miejski jest zachętą, by zrobić to wcześniej.

W grudniu rozpocznie się również 11. edycja akcji „Trzymaj Ciepło”, która obejmuje bezpłatne badania termowizyjne, pozwalające na określenie, w których miejscach budynek „traci ciepło”, a tym samym wskazuje miejsca wymagające uszczelnienia, wymiany stolarki okiennej lub drzwiowej czy ocieplenie budynku. Do tej pory od 2009 roku udało się już przebadać ok. 4800 budynków jednorodzinnych oraz 200 kamienic.

W ramach walki ze smogiem w mieście prowadzone są również akcje edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, działają aplikacje informujące mieszkańców o stanie jakości powietrza, wprowadzane są ograniczenia ruchu kołowego, kontrolowane są pojazdy na drogach pod kątem wydzielanych przez nich spalin, a także sprawdzane są przypadki spalania niedozwolonych substancji i materiałów. W tym ostatnim aspekcie działają także mieszkańcy – od października realizowany jest program „Skończmy ze smogiem w Poznaniu”, który został zaproponowany a następnie wybrany w głosowaniu przez mieszkańców w ramch Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.