Nowe pojazdy techniczne MPK Poznań. Są bardziej przyjazne środowisku

Autor: A. Karczewska fot. MPK Poznań
REKLAMA

Osiem nowych samochodów dostawczych pełniących funkcję pojazdów technicznych trafiło do MPK Poznań. Napędzane są sprężonym gazem ziemnym CNG, co jest rozwiązaniem bardziej przyjaznym środowisku. To jeden z elementów polityki proekologicznej spółki.

MPK Poznań zapewnia, że ekologia jest jednym z priorytetów spółki, a działania nie ograniczają się jedynie do zakupów nowoczesnych i przyjaznych środowisku tramwajów i autobusów. Flota ma być „eko” także w zakresie pojazdów technicznych.

Osiem nowych samochodów to Iveco Daily w dwóch rodzajach zabudowy. Napędzane sprężonym gazem ziemnym CNG spełniają najsurowsze normy spalin EURO 6. Zastąpią stare i wysłużone pojazdy. Będą wykorzystywane przez służby zaplecza technicznego w tym m.in. zespoły zajmujące się utrzymaniem infrastruktury.

„Argumentem koronnym, który niewątpliwie miał wpływ na podjęcie decyzji o zakupie pojazdów technicznych napędzanych gazem CNG były zapisy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, obligujące przedsiębiorstwa działalności publicznej do wprowadzania oraz stopniowego zwiększania udziału pojazdów z napędami alternatywnymi w ogólnej liczbie taboru”
Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań


Zakup tego typu samochodów wiąże się z wyższymi o około 10-20% kosztami niż przy uzupełnianiu taboru pojazdami na olej napędowy. Samochód Iveco Daily – furgon kosztuje 112 900,00 zł netto za sztukę, a MPK Poznań kupiło takie pojazdy. Natomiast Iveco Daily z zabudową brygadową to koszt 120 750,00 zł netto za jeden.

„Najnowsze pojazdy techniczne MPK Poznań uzyskały już wszelkie wymagane przepisami dopuszczenia dozoru technicznego – to konieczne ze względu na zamontowanie zbiorników ciśnieniowych oraz czynności obsługowe związane z zasilaniem gazowym silnika. Będą tankowane w Komornikach, gdzie znajduje się jedyna w okolicach Poznania, publicznie dostępna stacja umożliwiająca tankowanie sprężonego gazu ziemnego.”
MPK Poznań
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA