Ulica św. Marcin - jak wyglądała kilkadziesiąt lat temu?

Autor: A. Karczewska fot. CYRYL
REKLAMA

Ulica św. Marcin jest jedną z najczęściej wymienianych w ostatnich dniach, a dziś z pewnością znajduje się na pierwszym miejscu wspominanych poznańskich lokalizacji. Nic dziwnego - to dziś obchodzi swoje "imieniny", jako jedyna ulica w Polsce. Imieniny Ulicy, czyli święto patrona jednej z głównych poznańskich dróg, św. Marcina, skłaniają także do refleksji nad tym, jak dawniej wyglądał trakt.

Na początku roku oficjalnie ponownie otwarto ul. św. Marcin po modernizacji. Celem prac remontowych było "oddanie" ulicy pieszym poprzez uporządkowanie sposobu parkowania, zwiększenie przestrzeni dla pieszych, utworzenie nowej infrastruktury rowerowej, uspokojenie ruchu kołowego i stworzenie nowych przystanków tramwajowych zachęcając do ograniczania używania samochodów w centrum miasta.

Część osób nie pamięta już jak ulica wyglądała jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Po II wojnie światowej włądze komunistyczne zmieniły nazwę jednej z głównych poznańskich dróg - w latach 1945-1989 nosiła ona nazwę ul. Armii Czerwonej. Czy bardzo różniła się od obecnej lub tej tuż przed ostatniej modernizacji?

Choć ruch samochodowy był wówczas o wiele mniejszy niż obecnie, to samochodów nie brakowało. Na zdjęciach Wirtualnego Muzeum Miasta Poznania CYRYL wykonanych w latach 70., widać także, że kierowcy także wtedy częściowo zajmowali chodniki zostawiając swoje pojazdy na wyznaczonych miejscach parkingowych. Także wtedy ulica bywała bardzo zatłoczona przez pieszych, a tramwaj wraz z pasem zieleni przecinał jej środek.

Podobnie jak dziś, ul. św. Marcin - wówczas Armii Czerwonej - służyła również jako trakt parad i przemarszy, w tym pochodów pierwszomajowych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA