Poznań uczcił 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Był apel, defilada i pokaz zabytkowych pojazdów

Autor: A. Karczewska fot. MC, Hieronim Dymalski
REKLAMA

Na Placu Wolności w Poznaniu odbyły się oficjalne uroczystości związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród licznie zgromadzonych poznaniaków największą atrakcją okazała się być defilada służb i formacji mundurowych.

Uroczystości rozpoczęła poranna msza święta w Farze Poznańskiej, po której uczestnicy przeszli na Plac Wolności, gdzie o godzinie 10:00 odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania przy MPK.

Oficjalne obchody rozpoczęły się około 10:30 kiedy to odegrano hymn państwowy i wciągnięto na maszt polską flagę. W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, miejskich i wojewódzkich, a także posłowie, kombatanci, harcerze i przedstawiciele służb i formacji mundurowych. Na plac Wolności licznie przybyli także poznaniacy chcący wspólnie świętować wyjątkową rocznicę.

Po wystąpieniach i Apelu Pamięci oddano salwę honorową, po której nastąpił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Następnie odbyła się defilada, która wzbudziła duże zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych uczestników. Zaprezentowały się różne formacje mundurowe, a także zabytkowe pojazdy prowadzone przez grupy rekonstrukcyjne.

Na placu Wolności zorganizowano także strefę historyczną, której motywem przewodnim był udział kobiet w walce o niepodległość. Prezentowane są sylwetki kobiet, które przyczyniły się do historycznych wydarzeń, a także m.in. ubrania i mundury kobiet walczących zarówno w cywilnych grupach jak i mundurowych.

Obchody na Placu Wolności mają zakończyć się o godzinie 14:00.

Zapis transmisji oficjalnych obchodów oraz defilady:

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA